Jak uniknąć larw komarów w zbiorniku na wodę deszczową

Ogród Data publikacji: 07 czerwca 2023

Zbierasz wodę deszczową do podlewania ogrodu? Problemem w okresie letnim są larwy komarów, które wylęgają się wodzie zebranej do beczki. To sprawia, że mamy ich w ogrodzie zatrzęsienie. Uniemożliwiają nam przyjemny i spokojny wypoczynek. W tym artykule podpowiemy wam, jak ten problem rozwiązać.

Zalety zbierania wody deszczowej

Zbieranie deszczówki ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim dobre dla środowiska. Korzystając z wody opadowej, ograniczamy jednocześnie zużycie wody pitnej z wodociągów do podlewania ogrodu. Dla nas to też oszczędność. Możemy podlewać ogród całkowicie za darmo. Jedyna inwestycja, którą ponosimy, to koszt stworzenia infrastruktury do magazynowania wody deszczowej.

Zbieranie deszczówki, a problem z komarami

Cykl życiowy komara składa się z czterech etapów: jaja, larwy, poczwarki i dorosłego owada. Samice komarów składają jaja na powierzchni stojącej wody, gdzie po kilku dniach wylęgają się z nich larwy. Ciepła stojąca w beczce woda deszczowa to wręcz idealne środowisko dla komarów. Można dojrzeć je gołym wzrokiem. Jeśli w wodzie zauważycie małe jasne kreseczki, to najprawdopodobniej są to właśnie larwy komarów, które wylęgły się z jaj złożonych w deszczówce.

Nie ma w niej naturalnych drapieżników, takich jak ryby. Jest ona czysta i ma odpowiednią temperaturę, gdyż nagrzewa się łatwo na słońcu. Nic więc dziwnego, że samice komarów wybierają takie miejsce na złożenie jaj. Trzeba im przyznać, że nie próżnują. Jedna samica potrafi złożyć ich nawet 300!

Jak zlikwidować siedlisko komarów w zbiorniku na wodę deszczową

Najlepszą skutecznością charakteryzują się opryski na komary. Wystarczy kupić odpowiedni środek, który jest bezpieczny dla zwierząt domowych i ludzi. Jeden taki oprysk potrafi zabezpieczyć nasz ogród przed komarami nawet na kilka tygodni. Wystarczy więc, że czynność powtórzymy trzykrotnie w czasie sezonu, aby cieszyć się brakiem komarów w ogrodzie. Jeśli je odstraszymy, nie będą też oczywiście składać jaj w zbiorniku na wodę deszczową i się rozmnażać.

Istnieje też domowy sposób, który pomoże Wam rozwiązać problem larw komarów w zbiorniku na wodę deszczową. Jest nim zwykły kuchenny olej, który wykorzystujemy do smażenia. Wystarczy, że na całą beczkę dodamy szklankę oleju.

Olej ma to do siebie, że nie rozpuszcza się w wodzie. Unosi się na jej powierzchni i tworzy nieprzepuszczającą powietrze warstwę, która powoduje, że larwy komarów się duszą. Oddychają one powietrzem przez specjalne rurki. Dlatego najczęściej unoszą się przy samej tafli wody.

Larwy komarów zebrane pod taflą wody i oddychające specjalnymi rurkami powietrzem atmosferycznym

Larwy komarów zebrane pod taflą wody i oddychające specjalnymi rurkami powietrzem atmosferycznym

Olej unosi się na wodzie, a więc nie musimy go dolewać podczas kolejnych opadów. Kran do nabierania wody umieszczony jest zazwyczaj na przy dnie zbiornika. Oczywiście, jeśli zużyjemy całą wodę, wtedy warto umyć zbiornik i po kolejnych opadać ponownie dolać oleju, aby zapobiec wylęganiu się komarów.

Podobne artykuły