Palenisko w ogrodzie – gdzie ustawić i czy można w nim palić

Ogród Data publikacji: 04 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2021-06-09

Chcesz miło spędzić wieczór w ogrodzie? Żywy ogień tworzy niesamowitą atmosferę i nic nie jest w stanie go zastąpić. Najszybszym sposobem na zorganizowanie miejsca w ogrodzie, w którym bezpiecznie możemy rozpalić drewno jest ustawienie paleniska. Na rynku są gotowe rozwiązania tego typu, które wystarczy po prostu ustawić w odpowiednim miejscu, nanieść drewna kominkowego i gotowe.

Jak ustawić palenisko w ogrodzie?

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca w ogrodzie, w którym będziemy mogli rozpalić ogień. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, a żywy ogień to zawsze ryzyko pożaru. Dlatego palenisko ogrodowe powinno znajdować się z dala od budynków, drzew, ogrodzeń oraz innych elementów łatwopalnych, które mogą stanowić zagrożenie w przypadku niekontrolowanego rozproszenia na nie ognia.

Również my wokół paleniska potrzebujemy mieć sporo miejsca. Siedzenie zbyt blisko ognia nie będzie przyjemne, gdyż będzie panowała tam zbyt wysoka temperatura. Siedzenie w dymie również nie należy do najlepszego sposobu spędzania wolnego czasu. Dlatego wokół paleniska powinno być na tyle dużo wolnego miejsca, aby każda z osób, która przy nim się zgromadzi mogła znaleźć odpowiednie miejsce uwzględniając odległość od ognia oraz kierunek wiatru.

Warto, aby pod paleniskiem powierzchnia została wybetonowana lub wyłożona płytami chodnikowymi. Ma to nie tylko estetyczny wymiar, ale takie podłożone będzie odporne na temperaturę i niepalne. Trzeba pamiętać o tym, że palenisko przenośne położone na trawie może ją wypalić. Wysoka temperatura sprawi, że trawa w miejscu paleniska uschnie. Dlatego warto znaleźć dla niego odpowiednie miejsce i za wczasu je odpowiednio przygotować, właśnie z takim przeznaczeniem.

Pamiętajmy również o samym prawie, które mówi, iż nie wolno nam rozpalać ognia w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki sąsiedniej i 100 m od ściany lasu. Oczywiście zabronione jest rozpalanie ognia w miejscach, które mogą stanowić niebezpieczeństwo pożarowe. Informacje na ten temat znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Podobne artykuły