Jakie powinny być place zabaw dla dzieci? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Parenting Data publikacji: 21 lutego 2023

Dzieci na placu zabaw mogą się wspinać, zjeżdżać na zjeżdżalni, huśtać czy bawić w piaskownicy, a więc aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Dobrze więc, aby takie miejsce było atrakcyjne dla maluchów, by chciały z niego korzystać. Najważniejsze jednak, aby przestrzeń ta była dla nich bezpieczna. Jakie powinny być place zabaw dla dzieci? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Bezpieczne wyposażenie placu zabaw

Wyposażenie placu zabaw powinno być dopasowane do wieku dzieci, które będą z niego korzystały. Wszelkie elementy umieszczane w takiej przestrzeni muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Z jednej strony odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a więc promieniowanie UV, wiatr czy wodę, a z drugiej przyjaznych dla malucha. Powinny również spełniać odpowiednie normy, a więc posiadać certyfikaty, na przykład TUV. 

Zjeżdżalnie, huśtawki, obręcze, drążki, drabinki, linki, domki czy bujaki to tylko niektóre elementy, jakie warto umieścić na placu zabaw. Takie produkty znajdziemy na przykład na stronie https://otitu.pl/. Żeby korzystanie z poszczególnych atrakcji na placu zabaw było bezpieczne dla malucha, należy zadbać również o ich odpowiednie przymocowanie.

Odpowiednia nawierzchnia na placu zabaw

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, niezależnie od tego, czy chcemy zaaranżować plac zabaw naszemu maluchowi w ogrodzie, czy szukamy takiego obiektu w okolicy, jest nawierzchnia. Ma ona ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania placu zabaw, ponieważ jej zadaniem jest zapewnienie amortyzacji podczas upadku. 

Z tego powodu pod huśtawkami, karuzelami, drabinkami i w innych miejscach, w których występuje ryzyko upadku malucha, podłoże powinno zapobiegać poważnym urazom. Może być ono zarówno syntetyczne, jak i naturalne. W takim przypadku sprawdzi się więc trawa, a także specjalne, miękkie, gumowe płyty. Szczegółowe zapisy dotyczące nawierzchni, jaką można wykorzystać podczas tworzenia placu zabaw, znajdują się w normie PN-EN 1176.

Usytuowanie placu zabaw

W przypadku publicznych placów zabaw, przepisy ściśle regulują również usytuowanie takiego obiektu. Powinien się on znajdować w odległości co najmniej 10 metrów od linii rozgraniczających ulicę, okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi czy miejsc zgromadzenia odpadów. Plac zabaw musi dzielić również odpowiednia odległość od parkingu. Z punktu widzenia rodzica istotne jest jednak, by obiekt taki był ogrodzony, aby z jednej strony dziecko nie mogło samodzielnie łatwo wyjść poza jego teren, a z drugiej, by ograniczyć na przykład wbieganie zwierząt na plac zabaw.

Podobne artykuły