Dlaczego mata edukacyjna to dobry pomysł na prezent dla niemowlaka?

Parenting Data publikacji: 11 października 2023

Kupno odpowiednich, bezpiecznych i prorozwojowych zabawek i akcesoriów dla dzieci to często nie lada wyzwanie dla rodziców. Większość zabawek dostępnych na polskim rynku ma odpowiednie certyfikaty i wykonana została z materiałów bezpiecznych dla dzieci, a tym bardziej dla niemowląt. Jak znaleźć tą jedyną zabawkę mając właściwie nieograniczony wybór. Bardzo trudno zdecydować się na zakup. Na dodatek większość z nas chce postawić na produkt, który będzie służył latami. Takim właśnie produktem jest mata edukacyjna dla niemowląt.

Dlaczego to dobry wybór przy poszukiwaniu prezentu dla niemowlaka?

Po pierwsze jest to produkt wielofunkcyjny, który w zasadzie rośnie wraz z dzieckiem. W pierwszym etapie życia dziecka mata edukacyjna służyć może za bezpieczne legowisko. Miejsce nauki przewracania się, turlania. Zawieszone na pałąkach zabawki będą zachęcać do ich chwytania i zabawy. To z kolei wesprze rozwój zdolności manualnych i poznawczych dziecka. Później maluch może uczyć się siadać, nieco później chodzić, by w końcu bawić się.

Jest to jeden z niewielu produktów dla dzieci, zabawek, z którego mogą korzystać już od pierwszych miesięcy życia. Mata edukacyjna to nauka poprzez zabawę. Dziecko może rozwijać motorykę małą, a jednocześnie bezpiecznie i radośnie spędzać czas.

Jakie funkcje spełnia mata edukacyjna dla niemowląt?

Mata edukacyjna składa się zazwyczaj z miękkiej maty, pałąków oraz zabawek zawieszonych na pałąkach. Dzięki wykorzystaniu każdego z elementów maty dziecko może rozwijać zmysły, takie jak wzrok, słuch i dotyk. Poszczególne elementy maty wyróżniają się odmienną fakturą, kolorem i giętkością, dlatego łatwo w ten sposób kształtować motorykę i zdolności manualne dziecka.

Aktywując różne zmysły dziecka stopniowo wpisujemy się w popularny nurt integracji sensorycznej. Dziecko, doznając zróżnicowanych bodźców, uczy się porządkować otrzymane informacje i z dnia na dzień lepiej sobie z nimi radzi. A to z kolei wpływa na bardziej świadome działanie, ciekawość świata, a nawet kontrolowanie emocji.

Dziecko, które uczy się integracji sensorycznej przy pomocy maty edukacyjnej:

  • potrafi się skoncentrować, jest spokojniejsze i uważne,
  • chętniej podejmuje się różnych zadań,
  • potrafi organizować swoją zabawę,
  • dużo łatwiej skupia się na celu,
  • dziecko trudniej rozproszyć,
  • uczy się swojego ciała.

Mówi się, że integracja sensoryczna to bardziej zabawa niż nauka, to wiele z nabytych zdolności zostaje z maluchem na zawsze, co później przekłada się na funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Odpowiednia wielkość maty dla niemowlaka?

Mata edukacyjna dla dziecka powinna być tak duża, żeby umożliwić swobodne obracanie się i przemieszczanie. Zazwyczaj dostępne są rozmiary 85 cm x 85 cm i większe 100 cm x 100 cm. Jak dziecko podrośnie może pojawić się konieczność wymiany maty na nową, nieco większą. Wtedy warto zastanowić się nad matą piankową, którą można swobodnie dostosować do dostępnej powierzchni pomieszczenia.

Mata dla niemowlaka do zabawy najczęściej w górnej części ma pałąki, z których zwisają zabawki. Są to z reguły zabawki sensoryczne i zabawki kontrastowe, żeby dodatkowo stymulować wzrok dziecka. Wśród popularnych producentów bezpiecznych mat dla dzieci już od pierwszych dni życia można wymienić BabySteps i Little Dutch.

Podobne artykuły