Jakie drzewka owocowe można przycinać w kwietniu

Ogród Data publikacji: 03 kwietnia 2024

Regularne przycinanie drzewek owocowych gwarantuje ich zdrowy wzrost i wydawanie owoców. W kwietniu zadbać musisz przede wszystkim o morele, brzoskwinie i nektarynki.

Dlaczego warto przycinać drzewka owocowe?

Przycinanie drzewek owocowych jest konieczne, w celu zapewnienia ich prawidłowego wzrostu i obfitych plonów. Zabieg pozwala także ukształtować koronę, usunąć stare i chore pędy, które w dodatku zacieniają wewnętrzne części drzewa, powodując ich obumieranie.

Lekkie przycięcie zapewnia stymulujący rozwój pędów, a jeżeli zdecydujesz się na agresywne cięcie, pobudzisz roślinę do intensywnego wzrostu.

Jakie drzewka owocowe należy przycinać w kwietniu?

Zabiegi przycinania należy planować regularnie, nawet co roku. Systematyczność jest kluczowa dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. W kwietniu zająć musisz się morelami, brzoskwiniami oraz nektarynkami. Są to gatunki bardzo wrażliwe, dlatego wczesna wiosna jest odpowiednim czasem na tego typu działania.

Zabiegu nie należy planować w mroźny dzień, ponieważ świeżo przycięte gałązki łatwo przemarzają. Są również podatne na choroby, dlatego po każdym cięciu należy wykonać opatrunek poprzez posmarowanie maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego. Maść chroni przycięte miejsca przed infekcjami oraz przyspiesza „gojenie”.

Jak wykonać kwietniowe cięcie?

Należy zaplanować cięcie umiarkowane, a zakres zabiegu jest w dużej mierze uzależniony od wielkości drzewa. Młode drzewka owocowe należy przycinać lekko, w celu uformowania kształtu korony i jej przerzedzenia. Należy usunąć martwe i rosnące od wewnątrz gałęzie. W ten sposób nie zahamujesz rozwoju drzewa i będzie ono mogło wydać zdrowe owoce.

W przypadku drzew kilkuletnich oraz starszych konieczne jest zdecydowane cięcie polegające na skracaniu konarów i przycinaniu cienkich gałęzi.

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie przycinania drzewek owocowych

Najczęstszym błędem jest zbyt duże jednorazowe cięcie. Pamiętaj, że jeżeli usuniesz zbyt wiele gałęzi i pędów, drzewko może chorować. Czasem lepiej jest rozłożyć działania pielęgnacyjne na kilka etapów.

Nie wolno ciąć nieodpowiednimi i nienaostrzonymi narzędziami, ponieważ mogą one wywołać poważne rany korony, która jeszcze bardziej będzie podatna na infekcje. Przy tym, częstym zaniedbaniem jest brak zabezpieczenia miejsc cięcia. Ślady po przycinaniu należy opatrzyć odpowiednimi preparatami, które przyspieszają gojenie, mają przy tym działanie antygrzybiczne i antybakteryjne. Najlepszym wyborem są specjalne maści ogrodnicze.

Podobne artykuły