Zawsze grabisz trawnik po koszeniu? Nie rób tego jak i innych rzeczy, które zwykle robisz!

Ogród Data publikacji: 14 września 2019

Nie gram pozostałości po koszeniu trawy

Zawsze po skoszeniu trawy grabisz ścinki? Mówiono nam, że tak należy robić aby zadbać o trawę. Okazało się jednak, że jest to mitem. A pozostawienie ścinek może pomóc nam w utrzymaniu trawnika. Według naukowców zajmujących się badaniem trawy ścinki w 80-90% składają się z wody. Gdy całkowicie wyschną pozostała biomasa jest bogata w azot i mikroorganizmy, które nawożą trawę i dostarczają jej potrzebnych składników odżywczych. Same w sobie po wyschnięciu są bardzo lekkie więc nie stanowią problemu dla trawy. Dlatego naukowcy Ci zalecają by po koszeniu trawy nie skupiać się tak mocno na usunięciu pozostałości.

Nie używaj tępego ostrza do koszenia trawy

Kiedy ostatnio ostrzyliście ostrze swojej kosiarki? Możecie to zrobić samodzielnie w domu kupując odpowiednią tarczę na szlifierkę kątową i ostrząc ostrze kosiarki. Ostrze powinno ścinać trawę, a nie ją szarpać. Takie uszkodzenia sprawią, że Twój trawnik nie będzie wyglądał dobrze.

Nie podlewaj go codziennie

Zamiast podlewać trawnik codziennie przez 15 minut podlewaj go raz w tygodniu przez godzinę. Jeśli będziesz go podlewać zbyt często trawnik „uzależni” się od wody. Dlatego zbyt częste podlewanie nie jest dobre. Powinno wyglądać bardziej naturalnie, a deszcz przecież nie pada codziennie. Trawnik musi wytrzymać również takie okresy suszy.

Nie zapomnij sprawdzić wilgotności gleby

Ustaw zraszacz, a po 30 minutach wbij szpadel i unieś glebę. Zobacz jak głeboko wniknęła woda. Wilgotna gleba jest ciemniejsza. Powinna ona sięgać do ok. 10 cm. Dopiero wtedy trawnik jest odpowiednio dobrze podlany.

Podobne artykuły