Rośliny, które odstraszają muchy

Ogród Data publikacji: 13 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2022-08-11

Muchy nie są mile widzianymi gośćmi w naszym otoczeniu. Nic dziwnego. Ich brzęczenie bywa irytujące, a siadanie na pożywieniu przyprawia nas o mdłości. Muchy przenoszą choroby i są uciążliwe, gdy próbujemy się ich pozbyć.

Aby uniknąć problemu much, warto rozważyć posadzenie w ogrodzie roślin, które je odstraszają. Kilka popularnych roślin, które mogą pomóc w tym zakresie, to:

  1. lawenda
  2. anyż gwiaździsty
  3. goździk siny
  4. mięta pieprzowa
  5. oregano

Lawenda

Lawenda to bardzo aromatyczna roślina, która koi swoim zapachem nasze nerwy. Dodatkową jej zaletą jest to, iż odstrasza muchy, które potrafią mocno je zszargać. Dlatego warto mieć ją w swoim ogrodzie.

Lubi słoneczne miejsca i dobrze przepuszczalną wapnistą glebę. Jeśli sadzimy je w doniczce, to zdecydowanie powinniśmy zrobić drenaż, tak by nadmiar wody swobodnie mógł spływać. Roślina ta lubi wilgotne podłoże, ale nie przelane. Istnieją mrozoodporne odmiany lawendy, które z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie lub na balkonie.

Anyż gwiaździsty

Anyż gwieździsty lubi słoneczne i ciepłe miejsca w ogrodzie. Ziemia najlepiej, aby była zasadowa. To dobra roślina dla osób, które nie podlewają regularnie swojego ogrodu. Mogą wytrzymać chwilowe braki nawodnienia.

Goździk siny

To piękny kwiat o postrzępionych płatkach. Lubi słoneczne i suche miejsca. Jest rośliną mrozoodporną więc bez problemu możemy uprawiać go w ogrodzie i przetrzyma wiosenne przymrozki.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to bardzo aromatyczna roślina, która dodatkowo jest wieloletnia i znosi przymrozki. Trzeba jednak pamiętać, aby na zimę ją osłonić. Lubi słoneczne i ciepłe miejsca.

Oregano

Oregano najlepiej jest uprawiać w doniczce. Możemy stosować je później w naszej kuchni. Ustawione powinno być w słonecznym miejscu. Można je również uprawiać w ogrodzie. Uwielbia podłoża takie, jakie zazwyczaj wykorzystujemy do skalniaków. Sucha i uboga gleba.

Podobne artykuły