Jaki rozmiar materaca wybrać, aby spać wygodnie?

Mój dom Data publikacji: 22 lutego 2021

Wybór łóżka najlepiej rozpocząć od wyboru materaca. Od niego bowiem zależy komfort spania. Zwrócić uwagę należy na wiele rzeczy, ale jednym z kryteriów, któremu warto się lepiej przyjrzeć jest rozmiar materaca. Odpowiednia ilość miejsca zapewni nam większy komfort w łóżku. Przeanalizujmy więc jakie materace mamy do dyspozycji.

Jak duży materac dla jednej osoby?

Materace do łóżek jednoosobowych zaczynają się od szerokości 80 cm i długości 200 cm. Jednak w przypadku wielu osób wymiar ten może być zbyt mały, aby spać na nim wygodnie. Zależy to oczywiście od postury danej osoby. Osoba wysoka i szeroka będzie miała problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu na wąskim łóżku.

Na materacach o szerokości 80 i 90 cm dobrze będą czuły się osoby szczupłe, ale osoby o większej masie ciała powinny postawić na materace o szerokości 100 – 120 cm.

Zazwyczaj paleta łóżek pojedynczych kończy się na rozmiarach 120 x 200 cm. To w zasadzie pozwala jednej osobie na komfortowy nocny wypoczynek.

Materac dla dwóch osób – jaki rozmiar wybrać?

Materace dwuosobowe zaczynają się zwykle od 140 cm szerokości. Możemy również kupić materace o szerokości 160 i 180 cm. Oczywiście wybór nadal zależy od postury osób, które śpią na łóżko, ale i od tego jak wygląda ich sen.

Jeśli śpimy całą noc w jednej pozycji wtedy mniejszy materac spełni nasze oczekiwania i śpiąc blisko siebie w dwójkę na materacu o szerokości 140 cm znajdziemy wystarczająco miejsca.

Jeśli jednak w czasie snu wiercimy się, może okazać się, że sen na takim materacu będzie niewygodny. Zwłaszcza dla tej drugiej osoby, która będzie musiała przesuwać się na skraj łóżka pod naporem naszego ciała. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że przy takim łóżku mamy do dyspozycji jedynie po 70 cm szerokości łóżka dla każdej z osób.

Dlatego wybór materaca warto zaplanować z większą rezerwą i w przypadku dwóch osób 160 cm powierzchni do spania powinno dać nam wystarczającą ilość wygody. W łóżkach o szerokości 180 cm natomiast w przypadku dwóch osób znajdziemy sporo wolnego miejsca i łóżko takie spokojnie wybrać możemy, gdy planujemy, iż w przyszłości będzie spało z nami dziecko.

Materac rodzinny – jaki rozmiar?

W przypadku, gdy z dwiema dorosłymi osobami ma spać jedno dziecko materac o szerokości 180 cm w zupełności wystarcza, aby każda z osób mogła spać wygodnie.

Jeśli jednak planujemy więcej dzieci, w krótkim odstępie czasu i przy pojawieniu się nowego dziecka nasz kilkulatek dalej będzie spać z nami, wtedy warto zastanowić się na łóżkiem, które ma dwa metry szerokości.

Oczywiście im większy materac i rama łóżka tym jest ono droższe. Dlatego aspekt możliwości finansowych również jest tutaj istotnym warunkiem podejmowania decyzji na temat wielkości materaca.

Warto jednak pamiętać, że łóżko kupujemy na wiele lat. Dlatego dając sobie pewien margines błędu i wybierając większy materac wydatek taki może nam w perspektywie lat zwrócić się, gdyż w przyszłości odejdzie nam konieczność wymiany łóżka na większe.

Podobne artykuły