Przeprowadzka na wieś – jakie posiada wady i zalety?

Mój dom Data publikacji: 07 maja 2021

Przeprowadzka na wieś jest marzeniem wielu osób, które do tej pory żyły i spędzały każdą wolną chwilę w mieście. Nie ulega wątpliwości, że miasto, mimo swoich wielu zalet, bardzo często jest przytłaczające, a życie w nim płynie zbyt szybko. Ponadto, miasto często nie pozwala na wybudowanie swojego domu, gdyż tereny są niezwykle drogie, przez co taka inwestycja jest osiągalna wyłącznie dla bardzo zamożnych ludzi. Brak własnej, intymnej przestrzeni oraz zbyt duża ilość osób na metr kwadratowy niezwykle przytłacza, dlatego tak wiele osób decyduje się na przeprowadzkę na wieś.

Przeprowadzka na wieś – zalety i wady życia na wsi

Przeprowadzka na wieś często jest spełnieniem marzeń, ale w niektórych przypadkach to również konieczność. Rozważając zamieszkanie na wsi, z dala od tłumu, zgiełków, z dalach od sklepów na wyciągnięcie ręki i galerii handlowych, warto zwrócić uwagę na zalety i wady takiego rozwiązania.

Zalety mieszkania na wsi:

  • Jednym z ważniejszych plusów, jaki wynika z życia na wsi, jest spokój i cisza. Ten walor w szczególności przypadnie do gustu osobom, które mają dość miejskiego zgiełku, nie mogą słuchać ciągle przejeżdżających samochodów, głośnych rozmów obcych osób czy krzyków dzieci płynących z placu zabaw. Wieś traktowana jest niczym oaza. Mieszkając na wsi bez większych problemów można odetchnąć po całym dniu pracy, nie przejmując się zupełnie niczym.
  • Kolejnym istotnym walorem jest czyste powietrze. Ten aspekt przyciąga wielu ludzi na wieś na weekendy, a zdarza się, że ludzie decydują się spędzić resztę życia na wsi właśnie ze względu na świeże powietrze oraz swobodę oddychania. W mieście, zwłaszcza w dużym, gdzie poza ciągle jeżdżącymi samochodami spotykamy fabryki oraz lotniska, o świeżym, czystym powietrzu można jedynie pomarzyć, zwłaszcza zimą.
  • Bardzo ważnym czynnikiem, dla którego wiele osób przeprowadza się na wieś, są znacznie niższe ceny nieruchomości. Ogromny wpływ na to ma lokalizacja. Wiadomym jest, że im dalej od miasta i jakiejkolwiek cywilizacji nieruchomość, tym jej cena będzie bardziej atrakcyjna.
  • Na wsi nie ma bloków, a co za tym idzie, każdy, kto decyduje się na przeprowadzkę, decyduje się jednocześnie na dom oraz działkę. Daje to szerokie pole do popisu, gdyż na własnej działce można swobodnie zapalić grilla, parkować samochód bez konieczności opłacania miejsca parkingowego, można swobodnie uprawiać sport, sadzić rośliny czy uprawiać owoce.
  • Wieś to także świetne pole do popisu dla niektórych przedsiębiorstw. Chodzi tutaj głównie o sprzedaż wyhodowanych oraz własnoręcznie uprawionych produktów, takich jak mleko, jaja, warzywa czy owoce.
  • Życie na wsi z reguły wiąże się z niższymi rachunkami. Posiadając własny dom, wodę z przydomowej studni, zbiornik na ścieki (szambo) oraz miejsce do utylizacji bioodpadów wystarczy opłacać prąd oraz gaz, jeśli z niego korzystamy. Obecnie można również znacznie obniżyć koszty za zużytą energię elektryczną, decydując się na zainstalowanie odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych.

Wady życia na wsi:

  • Na wsi nie ma zbyt wielu sklepów. Oznacza to, że na zakupy wszyscy mieszkańcy zjeżdżają się do jednego bądź dwóch sklepów spożywczych. Często skutkuje to brakiem towaru czy dużymi kolejkami. Chcąc zrobić zakupy w większym sklepie, trzeba udać się do miasta.
  • W zależności od wielkości wsi, rzadko można spotkać sklepy z ubraniami, nie mówiąc o markach sieciowych. Jeśli lubimy robić zakupy z galeriach handlowych, również będziemy musieć pojechać do miasta.
  • Wieś to również ograniczona komunikacja. Jeśli nie mamy własnego samochodu, przemieszczanie się jest znacznie utrudnione, zwłaszcza na dłuższe dystanse. Autobusy kursują rzadko, taksówek i tramwajów na wsi nie ma. Z pewnością mieszkając na wsi wydajemy dużo więcej pieniędzy na paliwo.
  • Własny dom wymaga dużo pracy. Znacznie więcej niż mieszkanie w bloku. Samo posprzątanie to ogromny wysiłek, a trzeba jeszcze zająć się podwórkiem – co jakiś czas trawa wymaga skoszenia, drzewka przycięcia, a ogródek plewienia. Czasem dochodzi do tego hodowla zwierząt, które trzeba nakarmić, napoić oraz przygotować im posłanie.

Przeprowadzka poza miasto – komu jest dedykowana?

Przeprowadzka poza miasto to bardzo ważna decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia. Wiąże się ona bowiem z wieloma sprawami do załatwienia, które później ciężko cofnąć.

Przeprowadzka na wieś z pewnością sprawdzi się u osób, którym nie żyje się dobrze w ciągłym zgiełku. Wieś to także doskonałe miejsce dla osób marzących o własnym domu z podwórkiem, z ogródkiem, a nawet i ze zwierzętami hodowlanymi. Wieś to piękne miejsce dedykowane osobom, które pragną ciszy i spokoju, które mogą pracować zdalnie i nie przejmować się codziennymi dojazdami do pracy. Przestrzeń poza miastem to także doskonały wybór dla osób ze schorzeniami płuc, które potrzebują świeżego, niczym nieskażonego powietrza, by swobodnie funkcjonować.

Budowa domu na wsi – wymarzone lokum

Mnóstwo osób chce przeprowadzić się na wieś lub pod miasto z zamiarem wybudowania własnego domu. Jest to duża inwestycja, ale opłacalna. Któż nie chciałby posiadać domu jednorodzinnego w pięknych okolicznościach natury?

Budowa domu na wsi to ciężki orzech do zgryzienia. Wiąże się z wieloma wydatkami i formalnościami. Jeśli nie posiadamy działki przepisanej przez rodziców czy kogoś bliskiego, koniecznością jest jej zakupienie. Dopiero wtedy można ruszać z dalszymi krokami. Z budową domu jednorodzinnego na wsi wiąże się wiele wyrzeczeń oraz mnóstwo trudnych decyzji. Niektórzy zastanawiają się, czy dom jest wart kilku lat poświęceń oraz wydanych tysięcy złotych. Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, jednak niewiele rzeczy jest lepszych na świecie od porannej kawy pitej na tarasie w promieniach słońca przy akompaniamencie śpiewu ptaków.

Podobne artykuły