Jak zrobić screena

Technologie Data publikacji: 01 kwietnia 2017 / Aktualizacja: 2024-01-16

Jak zrobić zrzut ekranu czyli tak zwanego potocznie „screena”? To prosta czynność, dzięki której możemy pokazać to co widzimy na swoim ekranie. Możemy zrobić zdjęcie całego ekranu lub jego wybranej części. Dzięki temu możemy następnie zapisać screena i zrobić z nim dalej to co potrzebujemy.

Jak zrobić zrzut ekranu

Sposobów na zrobienie screena jest kilka. Jeśli przyjrzycie się swojej klawiaturze znajdziecie na niej przycisk, który nazywa się PrtScn (Print Screen). Po naciśnięciu go screen zostanie zrobiony i zapisany w „schowku” systemu Windows.

UWAGA. Jeśli pracujecie na tablecie na waszej klawiaturze może nie być dedykowanego przycisku PrtScn, a może on dzielić swoją funkcję z innym przyciskiem na klawiaturze np. cyfrą 9. Wtedy aby go uruchomić należy wcisnąć przycisk funkcyjny czyli Fn na klawiaturze i teraz wcisnąć dodatkowo PrtScn.

Jak zapisać zrzut ekranu

Otwórz menu start i wyszukaj program Paint. Gdy program się otworzy wciśnij kombinację klawiszy Ctrl + V i obraz zostanie wklejony. Jest to zrzut Twojego ekranu. Możesz zapisać go wybierając ikonkę dyskietki lub wchodząc do menu Plik, Zapisz jako.

Program do robienia screenów

Jeśli często zamierzasz robić screeny bo jest to Ci potrzebne do pracy to dużo lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest jakiś program. Nie musisz wcale wydawać na niego pieniędzy. Istnieje program Greenshot, który również jest po polsku i umożliwia robienie zrzutów ekranu. Można automatycznie zapisywać je w danej lokalizacji lub robić to ręcznie. Można też zaznaczyć obszar ekranu, który ma być przechwycony. Możemy również za jego pomocą edytować screeny i dodać np. oznaczenia ważnych elementów, na których ktoś ma skupić swoją uwagę. Program możecie pobrać tutaj.

Podobne artykuły