Czy zaklejasz kamerkę w laptopie? Nie? To lepiej zacznij!

Technologie Data publikacji: 22 lipca 2019

Prawie każdy laptop wyposażony jest w kamerkę internetową. Pozwala ona na wideo konwersacje, ale zazwyczaj nie jest zbyt często przez nas używana. Może być jednak używana przez kogoś innego, a my o tym nie będziemy wiedzieć. Dlatego warto ją zakleić, a producenci akcesoriów do laptopów oferują nawet specjalne estetycznie wyglądające naklejki.

Zaklejanie kamerki w laptopie

Dla osób ciekawych i chcących zgłębić temat polecam film „Snowden”. Edward Snowden jest byłym pracownikiem amerykańskich służb specjalnych. Gra go Joseph Gordon-Levitt i w jednej ze scen wiedząc o tym, że agencje wywiadowcze posiadają dostęp do kamerek komputerów osobistych obywateli, zakleja tą w swoim komputerze. Po tym filmie zadano pytanie samemu Snowdenowi, który na pytanie o to jak chronić swoją prywatność, doradził by po prostu zakleić kamerkę taśmą.

Dostęp do kamerki mogą uzyskać oczywiście również osoby mające złe zamiary. Hacker może zainfekować nasz komputer oprogramowaniem, które będzie nagrywało przez kamerkę to co się dzieje w naszym domu. Może uwiecznić np. nas nago korzystających z komputera po wzięciu prysznica. Takie nagranie może następnie posłużyć jako element szantażu mający na celu wyłudzenie od nas pieniędzy w zamian za obietnicę niepublikowania nagrania w sieci. To bardzo realny scenariusz choć może brzmieć jak z jakiegoś filmu.

Dlatego jeśli dużo korzystasz z komputera przenośnego zarówno w domu jak i w pracy i wiesz, że mógłby być świadkiem rzeczy, których wolałabyś aby inni nie mogli zobaczyć, to dla świętego spokoju warto ją zakleić.

Podobne artykuły