Uważaj na SMSy z życzeniami na Wielkanoc. Może to być próbą oszustwa!

Technologie Data publikacji: 09 kwietnia 2020

SMSy z życzeniami wysyłane na Wielkanoc to jeden ze sposobów oszustów, którzy chcą nas naciągnąć i zarobić na nas pieniądze. Sytuacja ta powtarza się co roku i można spodziewać się, że również w te Święta część z nas otrzyma takie wiadomości. Dlatego bądźcie uważni i nie dajcie się oszukać!

Na czym polega oszustwo?

Oszustwo jest bardzo proste, a żeby się przed nim chronić, wystarczy nie odpisywać na życzenia otrzymane z numerów, których nie znamy.

Teraz gdy w okresie kwarantanny wszyscy spędzimy Wielkanoc w swoich domach ilość życzeń wysyłanych przez SMS może wzrosnąć. Otrzymacie takich wiadomości pewnie kilka. Oszuści liczą, że na każde życzenia odpiszecie. Gdy zrobicie to odpisując na ich życzenia, tak naprawdę wyślecie Premium SMS, za który zapłacicie.

Gdy padniecie ofiarą takiego oszustwa najlepiej skontaktować się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz zgłosić to w sieci, która nas obsługuje. Zabezpieczyć możemy się przed tym jeszcze w jeden sposób. Wystarczy zablokować Premium SMS w naszym telefonie.

Jak zablokować numery premium na telefonie

Czynność ta różni się trochę w zależności od sieci komórkowej, z której korzystamy. Dlatego przedstawimy sposób dla wszystkich wiodących sieci w Polce. Wybierzcie odpowiedni dla swojej sieci.

Blokowanie Premium SMS PLUS

Wyślij bezpłatny SMS na numer 2601 o treści LIMIT SMS 0.

Blokowanie Premium SMS T-Mobile

Wyślij bezpłatny sms na numer 80450 o treści W SMS START.

Blokowanie Premium SMS PLAY

W PLAY nie musimy wysyłać specjalnych smsów. Wystarczy w telefonie użyć kodu USSD, wpisujemy go na klawiaturze w widoku wybierania numeru. Wystarczy wpisać *111*32*1# aby zablokować.

Blokowanie Premium SMS Orange

Aby zablokować Premium SMS w Orange można zadzwonić pod numer *100 (opłata za połączenie zgodnie z taryfą) lub zrobić to prze Mój Orange w sekcji Blokady.

Podobne artykuły