Jak zerwać z chłopakiem, by jednocześnie jak najmniej go zranić? To pytanie krąży po głowie niejednej dziewczyny, która czuje, że obecny związek nie ma żadnej przyszłości. Każda przedstawicielka płci pięknej, która planuje zakończenie związku, chciałaby uniknąć zranienia drugiej osoby. Pomocne w tym wypadku mogą okazać się wskazówki, które sprawią, że rozstanie będzie charakteryzowało się łagodniejszym przebiegiem i obopólną zgodą.
Jak nie bać się zerwania z chłopakiem i nie czuć się winną?
Podjęcie decyzji o rozstaniu nie jest łatwe. Każda kobieta potrzebuje dużo czasu, by poukładać sobie w głowie wszystkie myśli i nazwać emocje, jakie odczuwa. Tego procesu nie należy przyspieszać, a po podjęciu decyzji nie warto zwlekać z jej ogłoszeniem.
Zdarza się jednak, że sytuacja ta długo się ciągnie, a wpływa na to strach, jaki kobieta odczuwa. Boi się, że za bardzo zrani oddanego i kochającego chłopaka. Jednak strach niczego nie jest w stanie naprawić, jeśli kobieta wyraźnie czuje, że obecny związek nie jest dobry. Trzeba się przełamać i wykonać ten trudny krok, gdyż każda stracona sekunda oddala kobietę od prawdziwego szczęścia, podobnie jak mężczyznę, który często nie zdaje sobie sprawy, iż związek kieruje się ku końcowi.
Kobieta kończąca związek często obwinia się o to, że zepsuła istniejącą relację. Nie jest to jednak prawda i należy się takiego myślenia wystrzegać, gdyż może ono negatywnie wpływać na relacje w przyszłości. Jeśli choć jedna osoba w związku nie czuje się dobrze i pragnie jej zakończenia, pewnym jest, że taka relacja nie ma przyszłości i często nie ma też w tym niczyjej winy – ot, wystarczy małe niedopasowanie.
Warto dokładnie przemyśleć tę decyzję, a po podjęciu zastosować się do poniższych zasad, by zerwanie z chłopakiem przebiegło łagodnie.
Kluczowe zasady zrywania z chłopakiem
Jak zerwać z chłopakiem? Poniżej znajdziesz 10 zasad, które mogą pomóc w tej trudnej chwili!
Wybierz odpowiedni moment – jeśli nie czujesz, że mężczyzna, z którym jesteś to Twój jedyny, zerwij z nim, ale… nie rób tego po wspólnie spędzonej nocy, w trakcie romantycznego wyjazdu czy podczas kolacji w dniu Świętego Walentego. Unikaj złych momentów jak ognia, gdyż zerwanie może stać się przysłowiowym „gwoździem do trumny”. Wybierz w miarę dogodny i przygotuj grunt, by chęć zerwanie nie pojawiła się nagle i była powodem do podejrzeń.
Odważ się na osobiste spotkanie, nie zrywaj przez telefon – niezależnie od tego, ile miałaby potrwać rozmowa, warto zdecydować się na osobiste spotkanie. Okażesz jej tym należyty szacunek.
Miejsce – decydując się na miejsce spotkania warto zadbać o komfort swój, jak i chłopaka. Najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie w miejscu, gdzie będziecie odczuwać bezpieczeństwo i spokój. Rozmowę można przeprowadzić chociażby na spacerze w niedalekim sąsiedztwie od domu chłopaka. Lepiej unikać miejsc, w których znajduje się zbyt duża liczba ludzi.
Delikatność i odpowiednia argumentacja decyzji – warto wyłuszczyć powody, dlaczego uważasz, iż związek nie ma przyszłości. Możesz nazwać swoje uczucia, jeśli chłopak Cię lekceważył bądź nie traktował Cię jak partnerkę – powiedz mu to delikatnie, by wiedział, co poprawić w przyszłości, podczas kolejnego związku. Problem może pojawić się, gdy nie możesz jednoznacznie określić swoich uczuć i emocji. Warto wtedy skorzystać ze szczerych i dobrych argumentów, takich jak inne cele życiowe lub brak gotowości na poważny związek.
Stanowczość – zrywaj z chłopakiem tylko wtedy, gdy jesteś tego pewna. Podczas spotkania bądź stanowcza, nie możesz dać sobie wmówić, że potrzebujecie jeszcze jednej próby, że może wszystko się ułoży, że potrzebujesz czasu na dodatkowe zastanowienie się. Takie próby zatrzymania pokazują, że chłopak chce mieć Cię przy sobie za wszelką cenę, nawet za cenę Twojego nieszczęścia. Podczas rozmowy nie obiecuj nic – żadnych spotkań, przyjaźni, wspólnie spędzanego czasu, gdyż nigdy nie wiadomo, jak dalej potoczy się życie i czy w ogóle będziesz w stanie przyjaźnić się ze swoim byłym chłopakiem.
Nie zgadzaj się na kontakt fizyczny – często podczas rozstań pada propozycja ostatniego pocałunku czy nawet ostatniego stosunku. Nie jest to dobre wyjście, gdyż pozostawia po sobie zbyt wiele nadziei i wzbudza kolejne trudne emocje. Podczas rozstania najlepiej poprzestać na lekkim, niezobowiązującym uścisku.
Pod żadnym pozorem nie mów, że nigdy nie kochałaś i że ten związek był pomyłką – warto zaoszczędzić negatywnych uczuć chłopakowi, nawet jeśli nie był mężczyzną Twoich marzeń. Takie niepotrzebne słowa z pewnością dodatkowo zranią, a trzeba wiedzieć, że rozstanie samo w sobie jest bardzo bolesne.
Nie zakrywaj się nowym związkiem – nawet, jeśli spotykasz się z kimś innym, nie warto o tym wspominać podczas rozstania. Fakt ten negatywnie wpłynie na samopoczucie drugiej połówki.
Nie zrywaj związku w gniewie – długo zastanawiasz się nad zakończeniem związku, ale nigdy nie było dobrego momentu? Pod żadnym pozorem nie zrywaj z chłopakiem w gniewie, podczas kłótni. Jest to jeden z najgorszych możliwych scenariuszy, którego możesz żałować. Taki sposób na zerwanie nie pozostawi po Tobie zbyt pozytywnych wspomnień, a jeśli zerwiesz w gniewie i po kilku dniach zmienisz zdanie – nie możesz mieć gwarancji, że zostaniesz z powrotem przyjęta przez mężczyznę.
Nie oskarżaj i nie atakuj – zrywając z chłopakiem, nie warto na sam koniec wypominać mu, co było dobre, a co złe. Dla dobrego samopoczucia obydwojga, lepiej uniknąć takich sformułowań, jak; „wolałeś spędzać czas z kolegami, niż ze mną”, „nie sprawdzasz się w roli mojego chłopaka”. Negatywnie sformułowane komunikaty tylko pogorszą sytuację i dogłębnie zranią chłopaka. Lepiej użyć nieco mniej ostrych słów, delikatnie zasugerować swoje potrzeby, podkreślić, że macie całkowicie odmienne oczekiwania i sposoby na życie.
Zerwanie z chłopakiem z pewnością nigdy nie będzie miłym wydarzeniem, jednak dzięki powyższym zasadom może przebiec w łagodnej, przyjacielskiej atmosferze.