Uważaj na naciągaczy i nie oddzwaniaj na ten numer! Może się to skończyć wysokim rachunkiem!

Lifestyle Data publikacji: 11 grudnia 2017

Co jakiś czas naciągacze próbują nas oszukać. Znów do Polski wróciła fala naciągaczy dzwoniących z zagranicznych numerów. Gdy dostaniecie takie połączenie nie odbierajcie go, ani nie oddzwaniajcie. Może to skończyć się bardzo wysokim rachunkiem telefonicznym.

Według Gazeta.pl NEXT połączenia wykonywane są najczęściej wieczorem, nawet kilkakrotnie. Przed samym oszustwem ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Sprawa dotyczy metody oszukiwania użytkowników usług telefonicznych poprzez wykorzystywanie ich skłonności do oddzwaniania na nieodebrane połączenia. Takie połączenia przychodzą często w godzinach wieczornych i w nocy, co jest celowym działaniem, aby skłonić użytkownika do oddzwonienia.

Te dziwne numery kierunkowe pochodzą z takich krajów jak Demokratyczna Republika Konga czy Tanzania. Przypominają one na pierwszy rzut oka numery kierunkowe np. z Warszawy.

  • 243 – Demokratyczna Republika Konga
  • 225 – Wybrzeże Kości Słoniowej
  • 255 – Tanzania
  • 245 – Gwinea Bissau

Jeśli niezbyt dokładnie policzymy cyfry w numerze telefonu i instynktownie oddzwonimy na dany numer lub go odbierzemy możemy zostać obciążeni kosztami połączenia. Oszustwa polega też na tym, że w słuchawce słyszymy odgłos rozłączenia połączenia, ale de facto tak się nie dzieje. Gdy pozostawimy numer aktywny opłata dalej będzie naliczana.

Gdy zadzwoni do Was taki numer by nie dać się nabrać w przyszłości zalecam Wam dodanie numeru do blokowanych. Jest to bardzo proste.

Jak dodać numer do blokowanych Android

  1. Wejdź na listę połączeń
  2. Dotknij numeru, który dzwonił i kliknij Szczegóły
  3. Następnie kliknij trzy kropki w górnym prawym logu ekranu
  4. Następnie kliknij Blokuj numer

Źródło artykułu: http://next.gazeta.pl/next/7,151243,22749094,nowa-fala-zuchwalych-atakow-masz-nieodebrane-polaczenie-z-tego.html

Podobne artykuły