Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów?

Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów? Zanim to zrobimy zastanówmy się dlaczego warto to robić. Na pewno dbasz o czystość swojej łazienki i regularnie ją sprzątasz. To bardzo dobrze, ale czy dbasz również o swoją szczoteczkę? Przyjrzeli się jej naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze. Znaleźli na niej ponad 100 milionów bakterii, a w tym bakterie E. coli i gronkowca. Badania Uniwersytetu Alabama dowiodły natomiast, że znajdziemy na niej również bakterie kałowe. Co prawda, nasz system immunologiczny umie sobie z nimi poradzić, ale sama ich obecność na pewno nie brzmi dla nas przyjemnie. Dlatego warto co jakiś czas ją zdezynfekować. Warto to też robić zwłaszcza po chorobie. Wtedy ograniczamy ryzyko ponownego zarażenia się chorobą.

Warto zastanowić się nad tym w jaki sposób przechowujemy swoją szczoteczkę. Zapewne trzymacie ją w kubku na zlewie czy półce w łazience. Bakterie podczas spłukiwania spłuczki roznoszą się po całej łazience i lądują również na szczoteczkach. Bakterie znajdują się również w naszych ustach, a potem szczoteczki niejednokrotnie stykają się główkami gdy znajdują się w kubku. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć szczoteczki zakładając na nie odpowiednie nakładki. Kosztują one grosze w drogerii, a nakłada się je na główki, dzięki czemu ich styczność z bakteriami jest ograniczona. W sklepach znajdziemy również specjalne pudełka do przechowywania szczoteczek, które mają odseparowane komory tak by szczoteczki ze sobą się nie stykały i dodatkowo zakrywają główki chroniąc je jednocześnie przed bakteriami. Niektóre z nich posiadają nawet specjalne żarówki UV zabijające bakterie.

Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów

To co warto robić to co jakiś czas ją dezynfekować. Oczywiście jeśli mamy specjalne urządzenie z lampą UV do ich przechowywania to problem jest mniejszy. Nie musimy jednak wcale go kupować, a możemy zrobić to w inny sposób. To bardzo proste.

Jedną z rzeczy, którą możemy użyć jest płyn do płukania ust. Ma on właściwości zabijające bakterie. Dlatego wystarczy wlać go do kubeczka, a następnie umieścić w nim szczoteczki główką w dół na krótki czas. Jeśli go nie macie możecie do tego użyć wody utlenionej. Nalać jej do kubeczka i wsadzić do niej szczoteczki na noc. W przypadku płynu do płukania jamy ustnej wystarczy kwadrans.

Jeśli masz szczoteczkę elektryczną na pewno masz wymienne główki. Możesz je włożyć do płynu do płukania ust, ale pozostają jeszcze szczeliny w szczoteczce, które mogą być miejscem rozwoju bakterii i grzybów. Wystarczy więc nasączyć wacik w tym samym płynie, a następnie dobrze przetrzeć te miejsca.

Pamiętaj również o częstym wymienianiu szczoteczki do zębów. Powinniśmy robić to co trzy lub maksymalnie cztery miesiące. Szczoteczki powinno wymieniać się również po każdej chorobie.

Skomentuj

Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów?