Jakie łóżko do sypialni? Wyjaśniamy

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-05-23

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni? Jakie są wady i zalety mebli wykonanych z drewna? Czy warto kupować meble ze sklejki? Jaki powinien być rozmiar łóżka? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.

Łóżko do sypialni – drewniane, ze sklejki, metalowe, tapicerowane

Zanim zastanowimy się nad naszymi indywidualnymi preferencjami dotyczącymi rozmiaru łóżka, jego funkcjonalności i designu, powinniśmy wybrać odpowiedni surowiec. W sklepach meblarskich zazwyczaj mamy do wyboru meble wykonane ze sklejki oraz z drewna, a także ramy metalowe oraz tapicerowane.

Łóżko wykonane z drewna

Łóżko drewniane będzie odznaczać się wysoką jakością wykonania oraz wytrzymałością. To mebel, który posłuży nam na lata. Stopień trwałości mebla zależy natomiast od konkretnego rodzaju drewna. Za najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe uchodzi drewno dębowe. Równie trwałe jest także drewno bukowe. Dużą zaletą mebli drewnianych jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, wszelkiego rodzaju zarysowania, obicia czy wgniecenia.

Drewniany mebel będzie pasować do każdej sypialni – zarówno tej klasycznej, jak i nowoczesnej. Wybierając drewno, mamy pewność, że nasze łóżko będzie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju – dzięki niepowtarzalnemu rozłożeniu słojów. Surowiec wykazuje właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga i nie gromadzi kurzu. Uważany jest więc za materiał przyjazny dla alergików.

Kolejną zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości oraz renowacji. Wystarczy, że regularnie będziemy przecierać drewno za pomocą suchej, miękkiej ścierki z mikrofibry. Drobne rysy i wgniecenia na powierzchni mebla możemy naprawić samodzielnie za pomocą papieru ściernego i dedykowanego oleju lub lakieru.

Wśród wad można wymienić wagę mebla oraz jego wysoką cenę. Osoby, które lubią zmieniać wystrój w pomieszczeniach i często przestawiają meble, będą mieć problem z samodzielnym przestawieniem łóżka – właśnie ze względu na jego wagę. Cena łóżka drewnianego będzie o wiele wyższa w porównaniu z łóżkiem wykonanym ze sklejki. Warto pamiętać jednak o tym, że w parze z wysoką ceną idzie również wysoka jakość i wytrzymałość. Za wadę uchodzić może także konieczność przeprowadzania regularnych zabiegów olejowania lub lakierowania.

Łóżko wykonane ze sklejki

Łóżka wykonane ze sklejki królują w sklepach meblowych, głównie ze względu na ich cenę. Sklejka to materiał kompozytowy, który powstaje ze sklejenia ze sobą skrzyżowanych, cienkich warstw drewna o grubości od 0,4 do 3 milimetrów. Sklejka składa się z warstw nazywanych fornirami. Do jej produkcji wykorzystywane jest m.in. drewno bukowe, sosnowe, brzozowe.

Ze sklejki wykonuje się zarówno całe konstrukcje mebli, jak i wyłącznie pojedyncze elementy. Dużą zaletą jest fakt, że meble produkowane ze sklejki swoim wyglądem imitują prawdziwe drewno. Sklejka nie wymaga przeprowadzania zabiegów renowacyjnych, ale nie jest również odporna na zarysowania i obicia. Jeżeli na powierzchni mebla pojawią się uszkodzenia mechaniczne, to nie naprawimy ich samodzielnie.

Łóżko ze sklejki będzie cechować się lekką wagą oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Podczas sprzątania możemy korzystać zarówno z suchej i mokrej ściereczki, jak i z gotowych specyfików.

Meble ze sklejki nie są natomiast wodoodporne. Oznacza to, że wzrost wilgotności w sypialni może skutkować tym, że łóżko będzie zwiększać swoją objętość. Mebel będzie również mniej wytrzymały w porównaniu z łóżkiem wykonanym z drewna. Na krawędziach – zwłaszcza w przypadku ramy – mogą być widoczne krawędzie forniru.

Łóżka metalowe i tapicerowane

Coraz większą popularnością cieszą się łóżka metalowe oraz tapicerowane. Łóżka z metalową ramą przede wszystkim odznaczają się swoim oryginalnym wyglądem oraz wytrzymałością. Są w miarę uniwersalne pod względem dopasowania do designu, chociaż mogą nie sprawdzić się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Dodatkowo istnieje możliwość, że ozdobna rama przytłoczy zwłaszcza sypialnię o małym metrażu.

Łóżka tapicerowane wykonuje się z obicia sklejki lub drewna za pomocą miękkiej pianki meblowej i pokrycia odpowiednią tkaniną, skóra lub ekoskórą. Ramy tapicerowane występują w różnych wzorach, kolorach i fakturach, dlatego też pasują do każdego designu.

Łóżko do sypialni – ulokowanie mebla

Po rozważeniu właściwego surowca, ale przed wyborem odpowiedniego rozmiaru łóżka, powinniśmy jeszcze dokładnie sprawdzić wymiary naszego pomieszczenia i zdecydować, w którym miejscu chcielibyśmy ulokować mebel. Przede wszystkim zmierzmy ściany i podłogę. Jeżeli w sypialni rozmieszczone są już inne elementy wyposażenia, to należy również zmierzyć odległości pomiędzy nimi. Jest to szczególnie ważne, jeśli rozważamy łóżko wyposażone w rozsuwane szuflady.

Ustawienie łóżka, prócz możliwości oferowanych przez pomieszczenie, zależy także od naszych indywidualnych preferencji. Mebel może zostać ulokowany np. blisko okna, drzwi wejściowych, przy ścianie czy na środku sypialni. Ważne, aby nie utrudniał nam swobodnego przemieszczania się, ani sprawiał, że pokój będzie wizualnie zagracony.

Rozmiar łóżka

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wybór rozmiaru łóżka zależy przede wszystkim od metrażu naszego pomieszczenia, możliwości aranżacyjnych oraz od naszych preferencji. W sklepach meblowych najczęściej możemy spotkać się z podziałem na:

  • łóżka dziecięce – ich wymiary to: 70 cm x 140 cm, 80 cm x 160 cm, 80 cm x 190 cm,
  • łóżka jednoosobowe – ich najpopularniejsze wymiary: 80 cm x 200 cm, 90 cm x 200 cm,
  • łóżka dwuosobowe – o wymiarach: 120 cm x 200 cm, 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm.

W przypadku łóżek dwuosobowych, czyli podwójnych, najczęściej wybierany jest wymiar 160 cm x 200 cm.

Przydatne elementy – wezgłowie, skrzynie, szuflady

Przy wyborze łóżka warto zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy, takie jak wezgłowie oraz skrzynie, kufry czy szuflady do przechowywania np. pościeli, ręczników czy odzieży. Jeżeli łóżko nie będzie służyć nam wyłącznie do snu, a lubimy w nim czytać książki czy oglądać filmy, to przydatne może być wezgłowie zapewniające oparcie dla naszych pleców. Ten element zabezpieczy również ścianę za łóżkiem przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami i zadrapaniami.

Podobne artykuły