Jak wyłudza się pieniądze na BLIK?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 27 maja 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

BLIK stał się popularny bo płatności za jego pomocą są wygodne. Wystarczy podać kod BLIK, który wygeneruje aplikacja w naszym telefonie i gotowe. BLIK zintegrowany jest również z aplikacjami wielu banków.

Niestety jego popularność sprawiła też, że stał się popularny wśród oszustów. Nawet wczoraj dochodziły sygnały z Polski, że rozbita została kolejna szajka oszukująca na BLIKa. Dlatego chcielibyśmy wytłumaczyć Wam na czym takie oszustwo polega. Dzięki temu będziecie mogli się przed nim chronić.

Jak działają oszuści na BLIKa

Oszustwo polega na tym, że oszust podszywa się pod kogoś kogo znamy. Często jest to przejęte konto na Facebooku jakiejś osoby, a następnie masowe wysłanie wiadomości do znajomych. Ci, którzy są ze sobą bliżej dadzą się złapać na wędkę. Przecież też pomoglibyście komuś kogo bardzo lubicie.

Oszust odzywa się do nas z konta kogoś kogo znamy. Ma prośbę i pyta czy mamy BLIKa. Jeśli tak poprosi nas o pomoc finansową i obieca szybki zwrot pieniędzy. Oczywiście ubierze to w pewną historię uwiarygadniającą zdarzenie.

Gdy podamy kod BLIK jesteśmy już tak naprawdę urobieni. Dlatego nie podawajcie go nikomu, nawet jeśli odzywa się do Was znajomy. Postarajcie się zweryfikować to z kim rozmawiacie w inny sposób, taki który zapewni pełne bezpieczeństwo. Może to być np. wideokonferencja czy spotkanie osobiste w celu pomocy finansowej jeśli zamierzamy taką udzielić. Nasz znajomy może nawet nie wiedzieć o tym, że ktoś włamał się na jego konto i w ten sposób wyłudził od nas pieniądze.

Pamiętajcie również o zabezpieczeniu swojego konta na Facebooku. Warto stosować mocne hasła z generatorów. Dobrze jest również mieć włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Pamiętajcie, że nasze konto na Facebooku może być wykorzystane również do innych oszustw, a tym samym przysporzy nam problemów finansowych.

Podobne artykuły