Jak wyczyścić przypaloną blachę do pieczenia — będzie jak nowa!

Kuchnia Data publikacji: 20 marca 2024

Blacha do pieczenia to niezbędny elementem wyposażenia każdego piekarnika. Umożliwia przyrządzanie ciast, ciasteczek oraz dań obiadowych. Regularne jej czyszczenie jest niezwykle istotne, w celu pozbycia się tłuszczu oraz spalenizny. Dostępnych jest kilka niezawodnych sposobów, dzięki którym blacha wygląda jak nowa.

Dlaczego tak istotne jest czyszczenie blachy do pieczenia?

Blachy, które stanowią wyposażenie piekarnika, wyróżniają się szerokim zastosowaniem. Z ich pomocą można upiec ciasto, przyrządzić dania obiadowe oraz różne inne potrawy. Ustawia się na nich formy do ciasta, naczynia żaroodporne, ale również bezpośrednio umieścić można produkty na papierze do pieczenia lub folii aluminiowej.

Na blachę w trakcie pieczenia skapnąć może tłuszcz, ciasto czy innych fragment potrawy. W wyniku działania wysokiej temperatury składniki przyklejają się do powierzchni, a po dłuższym czasie spiekają się na węgiel. Blacha po pewnym czasie użytkowania wygląda bardzo nieestetycznie, jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Czym czyścić blachę do pieczenia, aby wyglądała jak nowa?

Aby wyczyścić blachę do pieczenia, musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. W zależności od stopnia zabrudzenia możesz korzystać z różnych produktów. Oto najpopularniejsze domowe sposoby czyszczenia blachy do pieczenia:

  • ocet – bardzo dobre radzi sobie z różnymi zabrudzeniami, ma również właściwości dezynfekujące. Skutecznie zastępuje popularne środki chemiczne;
  • soda oczyszczona – działa podobnie jak ocet. Najlepsza mieszanka jednak powstaje z dwóch składników: sody oczyszczonej oraz octu. Bardzo dobre radzi sobie z większością zabrudzeń;
  • wrząca woda – znakomicie zmiękcza zaschnięte zabrudzenia. To najczęściej pierwszy etap ułatwiający usuwanie plam i zapieczonych resztek jedzenia. Po prostu na blachę należy wylać wrzątek, odczekać kilka minut i dopiero przystąpić do czyszczenia jednym ze składników znajdujących się na liście;
  • woda utleniona – można połączyć ją z sodą oczyszczoną, w celu uzyskania pasty do czyszczenia trudnych zabrudzeń;
  • cytryna – zawarte w tym owocu substancje mają działanie odtłuszczające, nie trzeba stosować chemii, aby wyczyścić blachę do pieczenia.

Powierzchnię blachy do pieczenia możesz wyczyścić powyższymi składnikami, stosując gąbkę lub szczoteczkę do zębów, a całość osuszysz ściereczką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem. Wypróbuj domowe sposoby do czyszczenia, zanim sięgniesz po profesjonalne środki chemiczne.

Podobne artykuły