Jak wyczyścić brudny silikon w łazience?

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-02-20

Tuż po remoncie silikon w łazience ma śnieżnobiały kolor. Wygląda to czysto i higienicznie. Niestety z biegiem czasu i wraz z tym, jak użytkujemy łazienkę, zaczyna się brudzić. Pozostają na nim osady z kamienia, a także rozwija się pleśń. Możemy to w bardzo łatwy sposób wyczyścić i sprawić, że znów będzie wyglądał jak nowy. Wystarczy sięgnąć po dwa produkty z naszej kuchni.

Czyszczenie silikonu w łazience

Brudny silikon w łazience nie wygląda estetycznie. Goście odwiedzający nasz dom mogą mieć wrażenie, że nie sprzątamy jej dostatecznie często. Nie jest to również higieniczne. Osad z pleśni szkodzi naszemu zdrowiu i nie zachęca do relaksu w wannie, która powinna być miejscem, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu. Trudno jednak uspokoić myśli, gdy odwracając głowę widzimy warstwę brudu pokrywającą silikonowe uszczelnienie.

W swojej kuchni z pewnością znajdziesz ocet spirytusowy, który wykorzystujemy do zakwaszania potraw. Potrzebna będzie nam również soda oczyszczona, która jest przydatnym składnikiem podczas pieczenia. Po połączeniu tych dwóch składników otrzymamy skuteczny środek czyszczący, który poradzi sobie z osadami z mydła, kamienia, a nawet pleśnią.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Wystarczy wymieszać ocet z sodą w proporcjach 2:1. Mieszanka zacznie się pienić, ale to zupełnie normalne. Wymieszaj oba składniki, a następnie za pomocą szczoteczki umyj silikon w swojej łazience. Aby wzmocnić efekt, możesz najpierw nanieść płyn na silikonowe łączenia, a następnie po kwadransie je wyczyścić.

Jak wymienić stary silikon?

Nie zawsze silikon będzie nadawał się do czyszczenia. Czasami może już posiadać ubytku, które sprawiają, że najlepszą opcją jest jego wymiana. Na szczęście jest to bardzo prostym zadaniem, z którym pewnością sobie poradzisz.

W pierwszej kolejności musimy usnąć stary silikon. Możemy do tego celu wykorzystać specjalne nożyki, preparaty, a nawet zwykły nożyk do tapet. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie, by nie uszkodzić żadnych elementów wyposażenia łazienki. Dlatego najlepiej sprawdzą się do tego dedykowane przyrządy.

Po usunięciu silikonu, możemy przejść do nałożenia nowego. Będziemy potrzebować tubki silikonu sanitarnego oraz specjalnego pistoletu. Bez trudu obydwa produkty kupimy w markecie budowlanym. Następnie oklejamy taśmą miejsca, gdzie będziemy silikonować. Oczywiście pozostawiamy mały dystans, na którym musi znaleźć się silikon.

Silikonowanie pistoletem do silikonu

Packa do silikonu oraz płyn do naczyń to kolejne przydatne gadżety. Packę należy natłuścić płynem do mycia naczyń. Jeśli jej nie mamy, to możemy to samo zrobić palcem, ale również wówczas warto go natłuścić płynem do mycia naczyń.

Wyrównywanie silikonu za pomocą packi do silikonu

Możemy przejść do odklejenia końcówki od silikonu pod kątem. Następnie nakładamy silikon na szczelinę równomiernie za pomocą pistoletu. Po nałożeniu silikonu na całą płaszczyznę, musimy teraz go wyrównać za pomocą packi lub palca. Wciskając silikon w szczelinę musimy go dać tyle, aby nam wychodził na wierzch. Nadmiar silikonu usuniemy packą lub palcem. Dzięki oklejeniu powierzchni, nie musimy się martwić, że ubrudzimy nim ścianę lub podłogę.

Podobne artykuły