Domowe sposoby na muszki owocówki

Kuchnia Porady Data publikacji: 13 lutego 2019

Muszki owocówki można spotkać wokół fermentujących owoców. Przyciąga je też zapach wina, konfitur, dżemu czy octu. Lubują się w takich rzeczach, ze względu na to, iż żywią się drożdżami na gnijących owocach. Nikt nie lubi ataku muszek owocówek w swojej kuchni, dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak sobie z nimi poradzić.

Domowe sposoby na muszki owocówki

Muszkę owocówkę stosunkowo łatwo można rozpoznać. Są bardzo małe, jej ciało mierzy ok. 2 mm. Gdy tylko poczują woń gnijących owoców pojawiają się jak za sprawą magicznej różdżki i bardzo szybko zaczynają się rozmnażać. Składają jajeczka i muszą się śpieszyć bo żyją zaledwie 10 dni. Dlatego trzeba działać szybko i skutecznie się ich pozbyć, tym bardziej, że mogą one przenosić drobnoustroje na produkty spożywcze czy naczynia, z których korzystamy w swojej kuchni.

Czystość to podstawa

Aby zapobiegać ich pojawieniu się w naszej kuchni należy pamiętać o zachowaniu czystości. Gdy tylko coś zacznie się psuć możemy spodziewać się ich wizyty. Dlatego zawsze usuwamy produkty, które zaczynają się psuć, ale nie wystarczy wyrzucić ich do kosza. Należy następnie worek wynieść poza mieszkanie do kontenera zbiorczego pod naszym blokiem lub kubła na śmieci pod domkiem jednorodzinnym. Nie czekajmy, bo ich kolonizacja  może równie dobrze zacząć się od naszego kosza na śmieci.

To samo dotyczy zachowania odpowiedniej czystości blatów kuchennych bo wystarczy sam sok, który nie zostanie wytarty i zacznie wydawać specyficzną woń, którą muszki owocówki od razu wyczują.

Pułapka na muszki owocówki

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie muszek owocówek jest złapanie ich w pułapkę. Tutaj mamy dwie możliwości. Możemy zakupić elektryczną pułapkę, która pomoże nam się pozbyć nie tylko muszek owocówek, ale również innych much, które mogą w naszej kuchni się znaleźć. Pułapka może stać np. na lodówce podłączona do prądu i działać stale. Będzie zwabiała owady do środka, ale gdy już dostaną się do wewnątrz nie będą mogły jej opuścić. Później wystarczy tylko co jakiś czas opróżnić pułapkę z owadów.

Domowa pułapka na muszki owocówki

Pułapkę na muszki owocówki możemy zrobić samodzielnie. Jest na to bardzo prosty sposób. Wiemy dokładnie co je przyciąga, dlatego do kubka wrzucamy trochę dojrzałych owoców, możemy również dolać octu jeśli mamy, przyciąga on je dodatkowo zapachem. Kubek przykrywamy folią spożywczą i robimy w niej dziurki, przez które muszki wlecą do środka. Gdy już dostaną się do środka nie będą potrafiły wylecieć na zewnątrz. Najlepiej użyć plastikowego kubeczka aby bez straty wyrzucić go do kosza razem z muszkami.

Można również stworzyć mieszankę z wody i octu oraz dodać trochę płynu do mycia naczyń. W takiej mieszance muszki się utopią i również możemy je później wylać. Jednak pułapka to nie wszystko co możemy zrobić. Gdy domowe pułapki zawiodą przydatna okaże się jednak elektroniczna pułapka ze sklepu.

Suszarka

Gdy muszki skoncentrowane są w jednym miejscu wystarczy skierować na nie gorące powietrze z suszaki, pod wpływem, którego muszki po prostu się usmażą. Dzięki temu bardzo szybko się ich pozbędziemy.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem jest jednak zapobieganie. Dlatego warto dbać o czystość w kuchni. Regularnie wyrzucać produkty, które zaczynają się psuć. Wynosić śmieci, przecierać blaty i nie pozostawiać brudnych naczyń w zlewie. W kanałach wentylacyjnych i w oknach warto zamontować moskitiery, które zapobiegną dostawaniu się różnych owadów do domu.

Podobne artykuły