Gdzie można grillować, a gdzie nie wolno rozpalać grilla?

Mój dom Porady Data publikacji: 08 kwietnia 2018

Gdzie wolno grillować i gdzie nie wolno rozpalać grilla? Zastanawiasz się czy możesz przygotować imprezę przy grillu bez narażania się na mandat? Dzisiaj powiemy Wam w jakich miejscach możecie rozpalać grilla bez obaw, a gdzie lepiej tego nie robić jeśli chcemy uniknąć mandatu.

Prywatna działka koło domu

W najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają swoje domy i działki przy nich. Tutaj możemy grillować do woli. Nie ma przepisów, które zabraniałyby nam na własnej profesji rozpalić grilla i przygotować pożywienie. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu „dobra innych mieszkańców”. Gdyby nasz grill stał się dla kogoś uciążliwy mógłby to zgłosić. Jednak bardzo rzadko tak się zdarza.

Musimy jednak pamiętać, że sąsiad ma do tego prawo i może nawet nas pozwać przed sądem gdy dym trafia do jego okien i szkodzi jego zdrowiu. Dlatego warto dobrze żyć z sąsiadami :)

Działka rekreacyjna

Niektórzy z nas posiadają działki rekreacyjne, na których hodują swoje własne warzywa, odpoczywają i często spędzają czas na grillu. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku działki koło naszego domu. Możemy swobodnie grillować.

Balkon w bloku

Czy wolno grillować na balkonie? Sprawa jest ciekawa i trochę skomplikowana. Nie ma nigdzie w prawie zapisu, że nie wolno tego robić. Więc za samo rozpalenie grilla kara nas nie spotka, jest jednak małe ale.

Regulamin spółdzielni może nam tego zabraniać. Również gdy pozostawimy grilla bez opieki, zniszczymy np. zakopcimy elewację, czy będziemy uciążliwy dla sąsiadów z góry to może nas za to spotkać mandat. Dlatego najlepiej jest sprawdzić co mówi o tym regulamin spółdzielni, a przed grillem uprzedzić sąsiadów i sprawdzić czy nie będą mieli nic przeciwko.

Miejsca publiczne

Czy możemy wyjść do parku czy na jakiś skwer z małym grillem i go sobie rozpalić podczas dobrej pogody? Wszystko zależy od miejsca, do którego się udamy. W wielu miejscach w kraju jest to legalne. Są nawet specjalne miejsca do tego przeznaczone, które np. już zawierają wybudowane grille z cegły. Dlatego najpierw najlepiej dowiedzieć się czy w tym miejscu grillować można. Możemy to zrobić dzwoniąc choćby do straży miejskiej. Gdy rozpalimy grilla w miejscu gdzie nie wolno narażamy się na mandat w wysokości 500 zł.

Po zakończeniu grillowania pamiętajmy o uprzątnięciu miejsca. Musimy również zachować spokój i zrezygnować z alkoholu. Jeśli się do tego nie dostosujemy również możemy zapłacić mandat w wysokości do 500 zł.

Podobne artykuły