Jak wybrać choinkę? Wybierz najlepsze drzewko na święta!

Porady Data publikacji: 26 listopada 2021

Ciężko wyobrazić sobie święta bez choinki w naszym domu. Co roku stajemy przed dylematem, jak wybrać choinkę? Czy zdecydować się na świeże drzewko, a skoro tak, to jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę, aby choinka była świeża i długo stała w naszym domu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Wam na wszystkie pytania, które mogą Was nurtować.

Choinka żywa czy sztuczna?

Co roku stajemy przed pytaniem jakie drzewko wybrać na choinkę? Musimy zacząć od wyboru choinki żywej lub sztucznej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Choinka sztuczna jest trwała. Raz kupiona posłuży nam przez wiele lat. Musimy jednak pamiętać o tym, że do jej przechowywania potrzebujemy oczywiście miejsca. Nie zajmuje go jednak wiele, gdyż większą część roku jest ona po prostu złożona i zamknięta w kartonie.

Zaletą choinki sztucznej jest to, że cały czas będzie wyglądać tak samo, aż do momentu jej rozebrania. Nie trzeba jej podlewać. Może stać blisko źródła ciepła. Nie będą spadać z niej igły, które następnie trzeba będzie sprzątać. Można więc uznać, że jest doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie wygodę.

Choinka żywa wybierana jest głównie ze względu na klimat, który wprowadza do pomieszczenia. Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez aromatu żywicy roznoszącego się po wnętrzu. Sam wybór choinki i jej przywiezienie do domu jest swego rodzaju ceremonią.

Choinka taka posłuży na jednak tylko raz. Nie może stać za blisko grzejnika. Dlatego jej odpowiednie ustawienie w niektórych sytuacjach może komplikować układ mieszkania. Z czasem zacznie usychać, a igły będą opadać na podłogę. Na koniec musimy jeszcze ją zutylizować, gdy drzewko rozbierzemy i ozdoby schowamy na następny rok.

Które drzewko lepiej wybrać? Nie ma dla to jednoznawczej odpowiedzi. To zależy tylko od nas i tego na czym bardziej nam zależy. Dlatego znając wady i zalety choinki żywej oraz sztucznej decyzję musimy podjąć samodzielnie.

Zobacz również: Jak zrobić gwiazdki z papieru

Jak wybrać świeżą choinkę?

Zastanawiasz się jak wybrać żywą choinkę, aby była świeża i długo postała w domu? Warto zwrócić uwagę na rodzaj drzewka. Zazwyczaj mówimy, że idziemy kupić choinkę. Ale nie precyzujemy jaką. Czy kupimy świerk lub jodłę kaukaską nie robi nam różnicy. Choinka ma po prostu ładnie wyglądać. To jakie drzewko wybierzemy, ma jednak spore znaczenie.

Świerk możemy spotkać chyba najczęściej. Jest atrakcyjny cenowo, ale też najszybciej gubi igły. Jeśli nie mamy w zwyczaju trzymać zbyt długo żywej choinki w domu, wtedy może być dobrym wyborem. W przypadku, gdy zależy nam na tym, aby drzewko stało długo i wyglądało ładnie, wtedy jednak może okazać się, że świerk nas zawiedzie.

Jodła kaukaska, to kolejny gatunek, który warto wziąć pod uwagę. Będzie ona znacznie droższa, ale za to drzewko będzie wyglądało niesamowicie przez dłuższy czas. Jej igły nie spadają, a po prostu brązowieją. Jodła kaukaska pozostaje zielona przez dużo dłuższy czas niż świerk.

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na najdroższy wybór. Jeśli więc szukacie kompromisu między ceną, a jakością to średnią półką wśród choinek będzie świerk srebrny. Rozpoznamy go po charakterystycznych srebrno-niebieskich igłach. Nie opadają one tak szybko, jak w przypadku świerka pospolitego. Nie będą jednak równie trwałe, co jodły kaukaskiej.

Nie tylko gatunek ma znaczenie, a kondycja samego drzewka

Wybraliście już gatunek drzewka, który chcecie kupić? Zwróćcie jeszcze uwagę na jego kondycję zanim finalnie podejmiecie decyzję o zakupie. Jednym z trików jest sprawdzenie wagi. Weź kilka podobnych rozmiarów drzewek i porównaj, które z nich waży najwięcej. Wybierz te najcięższe. Będzie w najlepszej kondycji. Im wcześniej drzewko zostało ścięte i im dłużej stoi, tym mniej będzie miało w sobie wody, która również waży. Odwodnione choinki szybciej zaczną tracić igły.

Jak wybrać choinkę w doniczce?

Kupując choinkę w doniczce sprawdź koniecznie czy posiada ona system korzeniowy. Niestety trafić można na próby oszustwa, które polegają na włożeniu do doniczki z ziemią ciętego drzewka. Wtedy można sprzedać je drożej. Dlatego warto zwrócić na to uwagę, bo bardzo łatwo możemy zostać naciągnięci.

Zaletą choinki w doniczce jest to, że późną wiosną możemy posadzić ją w ogrodzie. Takie drzewko również musi być zahartowane zarówno przed wstawieniem do domu, jak i przy wyniesieniu je na zewnątrz. Po świętach choinkę należy przenieść w chłodniejsze miejsce, ale to jeszcze zbyt wcześnie na przesadzenie jej do ogrodu. Pamiętajmy o tym, że nie każda choinka może się przyjąć w naszym ogrodzie. Bardzo wiele zależy też od sposobu jej uprawy, dlatego warto kupić ją ze sprawdzonego źródła.

Zanim wniesiesz choinkę do domu pamiętaj, aby ją zahartować!

Hartowanie drzewka po zakupie jest bardzo ważne. W przeciwnym wypadku nie wytrzyma długo w naszym domu. Jest w nim zdecydowanie cieplej niż w miejscu, w którym dotychczas drzewko leżało. Dlatego przed wniesieniem do salonu warto drzewko najpierw na kilka dni zostawić w chłodniejszym pomieszczeniu np. garażu, piwnicy czy na werandzie z rozszczelnionym oknem.

Gdy choinka już znajdzie się w naszym salonie, pamiętaj o odpowiednim dla niej miejscu. Powinno znajdować się ono z daleka od źródeł ciepła, a sama choinka powinna mieć również dostęp do światła. Warto również kupić stojak, który pozwala na trzymanie jej w wodzie. Wodę należy wymieniać średnio co dwa dni. W tym czasie warto już odstawić kolejną porcję wody, aby się odstała.

Pień choinki przed włożeniem do wody należy przyciąć piłką pod kątem 45 stopni na kilkanaście centymetrów od dołu. Możemy porosić o to od razu w miejscu, gdzie będziemy jej kupować. Dzięki temu drzewko będzie lepiej nawodnione, a dzięki temu dłużej będzie wyglądać pięknie.

Jak wybrać sztuczną choinkę?

Wybór sztucznej choinki jest zdecydowanie łatwiejszy od żywego drzewka. Nie musimy zwracać uwagi na tak wiele czynników. Głównie decyzję naszą determinować będzie nasz gust. To czy chcemy choinkę wysoką i gęstą, na której powisimy mniej ozdób. Może jednak niską i rzadką, aby zmieściło się więcej dekoracji?

Drzewka dostępne są również w różnych kolorach. Niektóre zawierają również gotowe akcenty dekoracyjne, jak na przykład białe końcówki igieł, które wzbudzają złudzenie leżącego na nich śniegu. Oczywiście ważna będzie również cena. Sztuczne choinki mogą być zdecydowanie droższe od żywych, jeśli szukamy drzewka wysokiej jakości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest to inwestycja, którą czynimy na wiele lat. Dobrej jakości drzewko bez trudu wytrzyma kilkanaście świąt i nadal będzie wyglądać zjawiskowo.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz już, jak wybrać idealną choinkę. Jest ona bardzo ważnym elementem świąt. Nie tylko wprowadza do naszego domu świąteczny klimat, ale również stanowi bardzo ważny element tradycji, który posiada bardzo silną symbolikę. Jest ona symbolem życia, odradzania się. Dla większości z nas to najważniejszy symbol świąt.

Podobne artykuły