Jak wybrać agregat tynkarski?

Porady Data publikacji: 19 maja 2021

Remont domu czy mieszkania to poważne przedsięwzięcie, które należy zaplanować z dokładnością do każdego, nawet najmniejszego szczegółu. Każdy inwestor podejmujący się metamorfozy swoich czterech kątów powinien dążyć do tego, aby zastosowane materiały, jak i technologie pozwoliły uzyskać nie tylko wysoką estetykę, ale przede wszystkim długą żywotność remontowanych powierzchni. W przypadku ścian i sufitów niezwykle ważny okazuje się rodzaj tynku oraz sposób jego nakładania, do czego coraz częściej stosuje się agregaty tynkarskie. Jak działają i czym kierować się przy ich wyborze?

Czym jest agregat tynkarski?

Agregat tynkarski to nic innego jak funkcjonalna maszyna służąca do nakładania tynków w sposób mechaniczny i ciągły, najczęściej zasilana prądem z sieci. Modele dostępne na rynku wyposażone są w liczne mechanizmy pozwalające uzyskać zaprawę tynkarską o optymalnych właściwościach, po uprzednim wsypaniu do agregatu suchej mieszanki tynkarskiej, która po zmieszaniu z odpowiednią ilością wody nabiera odpowiedniej struktury. Co najważniejsze, z pomocą agregatu tynkarskiego nie tylko rozrobimy masę, ale szybko i sprawnie nałożymy ją na docelową powierzchnię. Wszystko dzięki obecności pompy ślimakowej podającej gotową zaprawę do węża, z którego następnie tłoczona jest do pistoleta natryskowego.

Agregat tynkarski – najważniejsze zalety

Każdy fachowiec wie, że mieszanie i aplikacja zaprawy tynkarskiej z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi ręcznych wiąże się nie tylko z dużym nakładem czasu, ale i energii, którą można spożytkować na wiele innych sposobów. Wykorzystanie nowoczesnego agregatu tynkarskiego pozwala znacznie skrócić proces rozrabiania oraz nakładania tynku i tym samym przyspieszyć tempo prac remontowych. Jest to niezwykle ważne w kontekście znacznie bardziej prac zaawansowanych, towarzyszących tynkowaniu większych powierzchni. Maszyna do tynkowania to także większa precyzja wykonania, a także wysoka jakość mieszanki tynkarskiej.

Agregat tynkarski – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Zakup agregatu tynkarskiego w celu jednorazowego użycia nie będzie trafioną inwestycją, w przeciwieństwie do opcji wynajmu urządzenia, które coraz częściej pojawia się w ofertach firm zajmujących się wynajmem sprzętu budowlanego. Przed wyborem konkretnego modelu należy jednak upewnić się, że jest on przystosowany do zaplanowanych przez nas prac tynkarskich. Dlatego też należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów agregatu, w tym:

  • rodzaj zaprawy – na rynku dostępne są modele przeznaczone m.in. do tynków tradycyjnych, tynków maszynowych, tynków gipsowych, tynków strukturalnych czy agregaty do tynkowania natryskowego,
  • wydajność – wartość podawana przez producentów w litrach na minutę i często jest jedynie informacją orientacyjną. Wydajność agregatu w dużej mierze zależy bowiem od rodzaju zastosowanej mieszanki tynkarskiej,
  • wielkość zbiornika – jeden z najważniejszych parametrów, który determinuje wydajność urządzenia. Im większy pojemnik na masę, tym większą powierzchnię możemy pokryć za jednym razem.

Podobne artykuły