Jak usunąć klej po naklejce? Dzisiaj przedstawimy Wam domowe sposoby, które pomogą Wam w usunięciu śladów kleju z różnych powierzchni. Pamiętajcie, aby uważać z użyciem mocnych środków takich jak zmywacze do paznokci z acetonem, rozpuszczalniki czy alkohol. W ten sposób oprócz naklejki możemy pozbyć się również lakieru. To natomiast sprawi, że nasze urządzenia czy meble będą wyglądać nieładnie i trwale zostaną zniszczone. Dlatego sposoby, które dzisiaj Wam przestawimy będą jak najmniej inwazyjne.
Jeśli zastanawiasz się czym zmyć klej po naklejkach to tak naprawdę już w swojej kuchni znajdziesz naturalne środki, które Ci w tym pomogą. Jednym ze sposobów jest usuwanie kleju za pomocą majonezu.
Majonez zawiera ocet, a do tego ma gęstą konsystencję. Bardzo dobrze sprawdza się jako rozpuszczalnik do kleju, a do tego nie jest mocno inwazyjnym środkiem. Wystarczy nałożyć na klej trochę majonezu, rozsmarować, a następnie zostawić na 30 minut, aby mógł zadziałać.
Potem wystarczy wytrzeć go papierowymi ręcznikami i doczyścić z resztek majonezu wilgotną ściereczką. W razie potrzeby czynność powtarzamy, a po kleju nie zostanie śladu.
Zamiast majonezu możemy użyć zwykłego oleju do smażenia. Jeśli potrzebujemy czegoś mocniejszego możemy dodać do niego soku z cytryny. BIO płyny, które kupimy w sklepach do usuwania naklejek zawierają właśnie wyciąg z cytrusów.
Usuwanie kleju z naklejek jest również możliwe bez użycia jakichkolwiek środków naturalnych czy chemicznych. Wystarczy podgrzać klej suszarką, a wtedy będzie dużo łatwiejszy do usunięcia. Pamiętajcie tylko by nie drapać go niczym twardym. Materiał, którym ścieracie klej zawsze musi być miększy od tworzywa, na którym ten klej jest.
Czym zmyć klej z plastiku? W tym przypadku również możesz wykorzystać olej czy majonez. Jeśli plastik nie jest lakierowany wtedy można użyć mocniejszego środka. Jeśli zamierzamy użyć rozpuszczalnika np. zmywacza do paznokci z acetonem, warto najpierw spróbować w mniej widocznym miejscu, aby sprawdzić czy powłoka nie zmatowieje. Bardzo dobrze nadaje się do tego benzyna ekstrakcyjna.
Benzyny ekstrakcyjnej używa się np. w lakiernictwie by nie zniszczyć powłoki lakierniczej samochodu. Rozpuszczaaniki mogłyby ją zniszczyć.
Usuwanie kleju po naklejce z ubrania nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba uważać, aby nie zniszczyć tkaniny. Możemy spróbować zrobić to octem rozcieńczonym w wodzie. Stężenie nie powinno być jednak duże, aby nie uszkodzić materiału. Dwie łyżki octu na szklankę ciepłej wody w zupełności wystarczy.
Roztworem tym nasączamy wacik, a następnie pocieramy nim delikatnie o materiał z klejem po naklejce. Rób to delikatnie i staraj się zetrzeć klej, a na koniec wypierz ubranie tak jak zwykle.
Aby usunąć naklejkę z lodówki należy stosować delikatne środki. Nawet powłokę INOX można bardzo łatwo zmatowić używając do tego popularnego zmywacza z acetonem.
Bardzo dobrze tu sprawdzi się właśnie majonez. Jeśli zamierzacie oderwać naklejkę ze sprzętu, który świeżo przyjechał do domu to warto to zrobić jak najszybciej, a do tego trochę ją podgrzać suszarką, aby klej się rozpuścił i łatwo odszedł.
Naklejki należy usuwać jak najszybciej. Dzięki temu łatwo odejdą. Im dłużej pozostawimy naklejkę na urządzeniu tym ciężej będzie ją usunąć. Klej zwulkanizuje się, a potem usunięcie samej naklejki i kleju stanie się problemem, a przy tym bardzo łatwo jest zniszczyć wizualnie sprzęt kuchenny.
Usuwanie kleju z szyby jest bardzo proste. Możemy tutaj użyć rozpuszczalnika np. zmywacza z acetonem. Przydaje się również skrobaczka do szyb, dzięki której możemy dokładnie usunąć resztki kleju.
Jeśli nie mamy zmywacza możemy również użyć spirytusu lub octu. Oba środki bardzo dobrze radzą sobie z rozpuszczeniem pozostałości kleju.
Trudniejszym zadaniem jest usunięcie zwulkanizowanej folii na ramach okiennych. Temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł.
Do usuwania kleju po naklejce z samochodu używa się benzyny ekstrakcyjnej. Na rynku można dostać również inne środki do usuwania trudnych zabrudzeń z karoserii np. po smole. Nie wolno jednak używać do tego rozpuszczalników, które narusza powłokę lakierniczą auta i ją zmatowią.
W przypadku usuwania naklejek z szyb samochodowych również możemy użyć benzyny ekstrakcyjnej, a do tego skrobaczki do szyb, która jej nie porysuje. Na szybie można używać rozpuszczalników, ale należy wtedy zabezpieczyć karoserię wokół zabrudzenia, tak by przypadkiem jej nie zniszczyć.