Jak dowiedzieć się o braku prądu w domu, gdy nas nie ma

Porady Data publikacji: 06 listopada 2022 / Aktualizacja: 2023-09-13

Informacja o tym, że w naszym domu nie ma prądu może być dla nas bardzo istotna. Tym bardziej, gdy nie ma nas w nim przez dłuższy czas, który może być spowodowany wyjazdem urlopowym. Możemy mieć w domu urządzenia elektryczne, które np. obsługują akwarium. W naszej zamrażarce mogą również znajdować się produkty, które po rozmrożeniu nie będą nadawały się już do jedzenia. Wtedy lepiej wiedzieć o tym, że zasilania aktualnie nie ma. Mamy możliwość reagowania i poproszenia o pomoc kogoś bliskiego, kto ma dostęp do naszego domu.

Sterownik GSM do tablicy rozdzielczej

Jest to profesjonalne rozwiązanie, które poinformuje nas o tym, że w domu nie ma napięcia wiadomością SMS. Może również informować nas o ponownym pojawieniu się prądu.

Minusem tego rozwiązania jest z pewnością poziom trudności w implementacji. Musimy umieć poprawnie takie urządzenie zamontować w tablicy rozdzielczej, a do tego zaprogramować je do określonego zadania. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc fachowca.

Alarm domowy z sygnalizacją zaniku napięcia

Posiadasz w domu alarm? Centralka alarmowa bezprzewodowa posiada połączenie GSM z bazą firmy, która nas obsługuje. Wewnątrz znajduje się też akumulator, który zapewnia działanie alarmu, gdy w domu nie ma prądu. Możemy być informowani o zaniku napięcia przez SMS lub przez aplikację za pomocą właśnie alarmu. Jeśli takiego powiadomienia nie dostajecie, to warto skontaktować się z firmą obsługującą nasz alarm i zapytać, czy istnieje taka możliwość.

Domowe triki, jak dowiedzieć się o braku prądu w domu

Dwa wcześniej przedstawione sposoby pozwalały nam na dowiedzenie się o braku prądu w czasie rzeczywistym. Jeśli nie możemy skorzystać z żadnego z nich, mamy do dyspozycji domowe triki. Ich minusem jest jednak to, że o braku prądu dowiemy się dopiero po powrocie do domu.

Pierwszy z trików wymaga od nas szklanki i monety oraz trochę czasu. Musimy bowiem napełnić szklankę wodą i włożyć ją do zamrażarki. Dopiero, gdy woda zamarznie ustawiamy na niej monetę i ponownie wkładamy całość do zamrażarki. Jeśli nie będzie prądu, lód się roztopi. To oznacza, że moneta spadnie niżej. Po powrocie zauważymy to i będziemy wiedzieli, że prądu nie było.

Jeśli właśnie wychodzimy, wtedy jednak nie mamy czasu na taki eksperyment. Możemy więc wziąć coś co się roztapia i położyć na talerzyku w zamrażarce. Może to być lód na patyku wyjęty z opakowania. Jeśli wrócimy i zobaczymy, że podczas naszej nieobecności roztopił się, to wiemy, że prądu przez pewien czas nie było.

Podobne artykuły