Jak usunąć ptasie odchody z ubrań?

Porady Data publikacji: 16 października 2023

Mówi się, że gdy ptak zrobi na nas kupę, jest to zwiastun nadchodzącego szczęścia. Jeśli wierzycie w dobre wróżby, to można tak to potraktować. Niestety najczęściej jednak wiąże się to z problemem trudnej do usunięcia plamy, która może zniszczyć nasze ubranie.

W tym artykule podpowiemy Wam, jak sobie z tym poradzić. A jest to substancja, która nie jest łatwa do usunięcia. Z pewnością przekonaliście się o tym, próbując usunąć ptasie odchody z karoserii samochodu lub szyby. Ptasie odchody są często kwasowe i mogą odbarwić ubranie, jeśli je pozostawimy na nim. Co więcej, zawierają one dużo bakterii.

Pozwól odchodom wyschnąć

Najlepiej zdjąć poplamioną odzież wierzchnią i pozostawić odchody do wyschnięcia. Jeśli zaczniemy je teraz wycierać, tylko wetrzemy je głębiej w strukturę materiału. Lepiej poczekać, aż odchody nieco wyschną, zanim zaczniemy je usuwać. Gdy stwardnieją, można użyć tępego noża lub łyżki, aby ostrożnie zeskrobać je z ubrania.

Gdy usuniesz większość odchodów, zwilż czystą ściereczkę lub ręcznik papierowy wodą i delikatnie przemyj pozostałości. Każdorazowo, gdy ściereczka wchłania resztki odchodów, opłucz ją, zanim przystąpisz do dalszego przemywania. Dzięki temu unikniesz przenoszenia plam. Jeśli plama jest duża, zacznij od jej brzegów i kieruj się do środka, aby nie zabrudzić innych części ubrania. Gdy skończysz, pozwól ubraniu wyschnąć na świeżym powietrzu.

Jeśli plama jest duża i ciężko ją usunąć, potraktuj ją roztworem ciepłej wody i delikatnego płynu do naczyń lub detergentu do prania. Po zastosowaniu jednego z tych środków i odczekaniu kilkunastu minut spłucz ubranie i wypierz je zgodnie z instrukcjami na metce.

Domowe sposoby na walkę z plamami

Jeśli tradycyjne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć kilka domowych sposobów, które pomogą usunąć nawet najbardziej uporczywe plamy.

  1. Sól: Rozpuść kilka łyżek soli w ciepłej wodzie i moczy w niej ubranie przez kilka godzin. Sól działa jak środek ściągający i może pomóc wyciągnąć plamę z tkaniny.
  2. Sok z cytryny: Świeży sok z cytryny może działać jako naturalny środek wybielający. Nakrop plamę sokiem, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą. Uważaj jednak, gdyż sok z cytryny może odbarwić niektóre tkaniny.
  3. Perhydrol (nadtlenek wodoru): To kolejny naturalny środek wybielający. Aplikuj go ostrożnie, stosując się do zaleceń producenta. Po zastosowaniu spłucz ubranie wodą.
  4. Mleko: Tak, to może brzmieć dziwnie, ale mleko jest znane z usuwania plam z tkanin, w tym z ptasich odchodów. Po prostu namocz plamę mlekiem i pozostaw na kilka godzin.
  5. Mydło w kostce: Zwykłe mydło w kostce może być skuteczne w usuwaniu plam. Starannie nacieraj plamę mydłem, dodaj wodę i delikatnie pocieraj.

Po wypróbowaniu jednego z powyższych sposobów, pamiętaj o dokładnym wypłukaniu ubrania i wypraniu go w pralce. W zależności od rodzaju tkaniny i wielkości plamy, możesz potrzebować kilku prób, zanim plama zniknie całkowicie. Ważne jest jednak, aby nie poddawać się na samym początku – z uporem i determinacją na pewno uda się usunąć niechciane ślady po ptasich odchodach.

Podobne artykuły