Jak skutecznie wyczyścić ekran?

Porady Data publikacji: 20 lutego 2022

Spójrzcie na wyłączony ekran swojego telefonu lub komputera pod światło, a zobaczycie, jak jest brudny. To całkiem normalne. Ekrany urządzeń bardzo szybko się brudzą. Pozostają na nich odciski naszych palców, gromadzi się kurz, tworzą plamy po kichnięciu. Brudny ekran zmniejsza komfort pracy i wygląda nieestetycznie. W tym artykule podpowiemy Wam, jak skutecznie go wyczyścić.

Jak czyścić ekran

W pierwszej kolejności warto poświęcić uwagę kwestiom bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy ochronić siebie przed porażeniem elektrycznym. Zadbamy również o nasze urządzenia, które w wyniku spięcia mogłyby trwale zostać uszkodzone.

Najważniejszą zasadą, o której powinniśmy pamiętać jest wyłączenie urządzenia i wyciągnięcie wtyczki z gniazdka elektrycznego. Pamiętaj też o tym, że obudowa telewizora czy monitora nie musi być szczelna. Podczas czyszczenia płyn może dostać się pod obudowę i osiąść na elektronicznych podzespołach. Może być powodem powstania zwarcia. Po pewnym czasie metalowe elementy mogą też zacząć korodować.

Nie powinniśmy więc od razu po czyszczeniu włączać telewizora. Dużo lepiej dać mu czas, aby ewentualna wilgoć wyparowała. Możemy więc czyścić takie sprzęty na koniec dnia, gdy już nie będziemy ich więcej używać.

Aby zapobiec destrukcyjnemu działaniu wilgoci na elektronikę nie powinniśmy też nanosić środka czyszczącego bezpośrednio na matrycę urządzenia. Spryskujemy nią ściereczkę, którą będziemy czyścić ekran i sprawdzamy wcześniej, czy nie jest zbyt wilgotna.

Sama ściereczka ma również bardzo ważne znaczenie. Powinna być wykonana z delikatnego materiału, który nie zarysuje powierzchni ekranu. Istotne jest to, że powinna być to również ściereczka czysta i nie wykorzystywana podczas czyszczenia innych powierzchni. Zanieczyszczenia, które znajdują się na używanej wcześniej ściereczce również mogą powodować zarysowania na ekranie, których nie usuniemy.

Domowy płyn do czyszczenia ekranów

Wiemy już w jaki sposób czyścić ekrany. Pozostaje pytanie – czym to robić? W sklepach kupimy wiele dedykowanych środków do monitorów. Oczywiście możemy je wykorzystać. Płyn taki jednak zrobimy też sami korzystając z produktów, które zapewne macie już w domu.

Do stworzenia własnego płynu do czyszczenia ekranów potrzebujemy butelki z atomizerem, octu oraz wody destylowanej. Woda taka nie zawiera soli mineralnych i innych zanieczyszczeń, które mogłyby powodować na ekranie osad, taki jak na bateriach łazienkowych. Bez problemu zakupimy ją na stancji benzynowej.

Zapas wody destylowanej warto zawsze mieć w domu. Stosuje się ją do urządzeń takich, jak żelazko lub parownica. Nie powoduje ona wytrącenia się kamienia w urządzeniu, a przez to zwiększa jego żywotność.

Wracając do naszego domowego środka do czyszczenia ekranów. Wymieszaj w butelce wodę destylowaną oraz ocet w proporcjach 1:1. Dobrze wstrząśnij również przed każdym użyciem. Spryskaj środkiem ściereczkę z mikrofibry, a następnie wyczyść ekran.

Nie wszyscy przepadają jednak za zapachem octu. Zamiast niego możemy użyć spirytusu salicylowego. Nie należy stosować zwykłego spirytusu, gdyż jest on bardzo silny i mógłby powodować matowienie ekranu. Dodatkowo spirytus salicylowy ma właściwości odkażające. Czyszcząc nim telefon jednocześnie odkażamy go.

Podobne artykuły