Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni

Porady Data publikacji: 20 sierpnia 2020

Jak usunąć pleśń z rolet materiałowych? Czyszczenie rolet z pleśni nie jest łatwym zadaniem. Musimy uważać, aby ich nie zniszczyć. Pleśń należy do zabrudzeń, które zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych do usunięcia. Dzisiaj dowiecie się jak czyścić rolety materiałowe i jak poradzić sobie z pleśnią, która oprócz tego, że wygląda po prostu nieestetycznie to jeszcze negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Pleśń na roletach

Pleśń rozwija się gdy w mieszkaniu panuje wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza. Najczęściej do takiego zjawiska dochodzi zimą. Szczelnie zamykamy mieszkania, a następnie je ogrzewamy.

Pleśń jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. To nic innego jak grzyb, a jego zarodniki unoszą się w powietrzu, a następnie są przez nas wdychane.

Pleśń może negatywnie oddziaływać na układ nerwowy, oddechowy oraz skórę. Może nawet prowadzić do niewydolności nerek czy rozwoju choroby nowotworowej. Dlatego powinniśmy pozbyć się jej z naszego mieszkania jak najszybciej.

Najczęstsze objawy ekspozycji na pleśń

  1. kaszel
  2. podrażnienie błon śluzowych
  3. wysypka
  4. kichanie
  5. podrażnienie oczu
  6. ból głowy
  7. ciągłe zmęczenie
  8. gorączka

Jeśli masz problem z pleśnią sprawdź kilka rzeczy. Zacznij od wilgotności powietrza. Powinna wynosić od 40 do 50 proc. Sprawdź czy wszystkie otwory wentylacyjne są drożne oraz upewnij się, że regularnie wietrzysz mieszkanie. Następnie zobacz czy wilgoć nie pochodzi z zewnątrz, np. nieszczelny dach. Wyeliminuj wszystkie źródła powstawania pleśni, a rozwiążesz problem na stałe. Zostaje jeszcze usunięcie jej skutków. Dzisiaj zajmiemy się czyszczeniem rolet materiałowych z pleśni.

Jak usunąć pleśń z rolet z materiału

Czyszczenie rolet nie jest prostym zadaniem. Poruszaliśmy ten temat w artykule na temat tego skąd bierze się kurz. Nie możemy prać ich pralce czy namoczyć w misce z wodą. Możemy jednak użyć do ich czyszczenia wody, jednak nie w dużych ilościach.

Do codziennych zabiegów czyszczących należy odkurzanie. To najłatwiejszy sposób na pozbycie się kurzu z rolet materiałowych. Używamy zawsze wyczyszczonej końcówki, a moc odkurzacza ustawiamy na minimum.

W przypadku innych zabrudzeń użyć możemy wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj tylko o tym by zbyt mocno nie moczyć rolety, a po wyczyszczeniu zostawić ją rozwiniętą do wyschnięcia.

Usuwanie pleśni z rolety

Pleśń to jednak większy problem. Nie tylko musimy ją zetrzeć z rolety, ale też zabić jej zarodniki by ponownie się nie rozwijała.

Świetnie radzą sobie z tym wybielacze na bazie chloru, ale chlor może być tutaj zbyt mocny i zniszczyć naszą roletę. Oczywiście możemy wypróbować jak wybielacz zareaguje z roletą robić to w niewidocznym miejscu. Możemy więc rozwiną roletę bardziej niż zwykle i w jej górnej części, której nigdy nie rozwijamy nałożyć trochę wybielacza i poczekać, aby sprawdzić czy materiał się nie odbarwi. Jeśli nie to możemy go wykorzystać, skutecznie zabije on pleśń.

Jeśli jednak jest zbyt mocny użyć możemy zwykłej wody utlenionej. Też radzi sobie z zabijaniem grzybów, a więc poradzi sobie z pleśnią.

Przygotuj sobie czystą szczoteczkę o miękkim włosiu. Pamiętaj, że użyjesz jej jedynie raz, tak aby nie roznieść zarodników pleśni na inne sprzątanie nią powierzchnie.

Przygotuj również miękką ściereczkę z mikrofibry, ciepłą wodę i butelkę wody utlenionej. Wodę utlenioną przelej do butelki z atomizerem.

Najpierw mgiełką z wody utlenionej spryskaj roletę w miejscu gdzie występuje pleśń. Musimy dać jej teraz trochę czasu na zadziałanie, dlatego chwilę zaczekaj.

Po paru minutach szczotkę zamocz w ciepłej wodzie i delikatnie wyszoruj miejsce z pleśnią. W między czasie płucz szczotkę i staraj się usunąć jak najwięcej pleśni.

Wymień ciepłą wodę na świeżą. Jeszcze raz spryskujemy wodą utlenioną miejsce, w którym była pleśń. Dajemy jej chwilę, a na koniec wilgotną ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie czyścimy roletę i pozostawiamy ją do wyschnięcia. Możemy nawet lekko ją przesuszyć używając suszarki do włosów, ale w żadnym razie nie prasujemy jej i nie używamy parownicy.

Zarówno szczotka jak i ściereczka, której użyłaś nadają się do wyrzucenia. Włóż je do foliowego woreczka, dobrze zawiń i wrzuć do śmietnika. Zapomnieliśmy Wam wspomnieć, ale czynności te najlepiej jest też wykonywać w gumowych rękawiczkach, które następnie wyrzucimy.

Jak czyścić rolety materiałowe

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, czyszczenie rolet materiałowych należy wykonywać za pomocą delikatnych środków i bez przesadnej siły. Inaczej bardzo łatwo je zniszczymy.

Pierwszym zabiegiem, który regularnie możemy wykonywać jest ich odkurzanie. Trudniejsze zabrudzenia usuwamy za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry.

Bardzo fajnym trikiem jest użycie zwykłej gumki do zmazywania ołówka. Świetnie sprawdza się w usuwaniu zabrudzeń, które ciężko jest usunąć za pomocą ściereczki. Pamiętaj jednak by nie używać zbyt wielkiej siły.

Pamiętaj o tym, że rolety są bardzo delikatne. Jeśli będziesz używać do ich czyszczenia mocnych środków chemicznych, to bardzo szybko zniszczysz materiał i go odbarwisz.

Pamiętaj o tym, by rolety zawsze wysuszyć przed zwinięciem, w ten sposób też zapobiegamy powstawaniu na nich pleśni. Dotyczy to również sytuacji, w których rolety zmokną bo np. zapomnieliśmy zamknąć okno, a nagle spadł deszcz.

Podobne artykuły