Jak zabezpieczyć przed kradzieżą wiązanki i znicze?

Porady Data publikacji: 22 października 2023

Zbliża się okres Wszystkich Świętych, a Ty znowu masz przed sobą ten sam problem? Chcesz, by groby Twoich bliskich ozdobione były wiązankami oraz zniczami, ale obawiasz się, że znowu zostaną skradzione, niedługo po postawieniu ich na grobie? Jest kilka sposobów, żeby zminimalizować ryzyko kradzieży wiązanek i zniczy z cmentarza.

Przede wszystkim — nie spiesz się

Przyniesienie wiązanek i zniczy na groby na dłuższy czas przed większą okazją, jaką są, np. święta czy rocznice, może sprawić, że grób Twoich bliskich będzie znacząco wyróżniał się na tle pozostałych nagrobków w okolicy, przez co łatwiej przyciągnie on uwagę złodziei. Tak pozostawione ozdoby, będą szczególnie interesujące dla złodziei między innymi przed uroczystością Wszystkich Świętych ze względu na to, że zdążą oni ponownie sprzedać pozostawione na grobie ozdoby jeszcze przed następującym świętem i uzyskać z nich niemały w tych czasach zysk.

Oznacz wiązanki i znicze

Oznaczone już wcześniej w widocznym miejscu wiązanki czy znicze nie będą aż tak pożądanym przez złodziei celem, jak te które nie wyróżniają się niczym szczególnym od pozostałych. Zastanawiasz się dlaczego? Z prostej przyczyny, aby usunąć oznaczenie, złodzieje będą musieli dodatkowo się postarać, a to z pewnością pozostawi uszczerbek na produkcie, przez co nie będzie on już atrakcyjny dla kupujących i trudniej będzie go sprzedać.

W tym celu możesz, np. podpisać kilka liści, kwiatów czy wstążek za pomocą permanentnego markera i w ten sposób zostawić na nich ślad w postaci inicjałów zmarłego, pełnego imienia i nazwiska czy innego spersonalizowanego podpisu. Ważne, żeby oznaczenia znalazły się w większej ilości miejsc — to jeszcze bardziej zniechęci potencjalnych złodziei.

Nie wybieraj oklepanych wzorów

Wiązanki sprzedawane w okolicy cmentarza przed świętami często w ogóle się od siebie nie różnią, przez co łatwo jest je ukraść z grobu i ponownie przekłuć w zysk. Postaraj się, aby kupowane przez Ciebie ozdoby były unikatowe, ponieważ trudniej będzie je wtedy ukraść, tak by fakt ten pozostał niezauważony. W tym celu warto spersonalizować zakupione już wiązanki i znicze, a nawet pokusić się o samodzielne zrobienie ich od podstaw. Tak przygotowane ozdoby nie będą opłacalne dla złodziei, a Ty nie stracisz więcej pieniędzy i nerwów.

Wszystkie sposoby zawiodły — co teraz?

Próbowałaś już wszystkiego, a wiązanki i znicze nadal znikają z grobów Twoich bliskich w zatrważającym tempie? W takiej sytuacji warto spróbować kontaktu z zarządem cmentarza i zgłosić im uciążliwy problem, prowadzić dokumentację fotograficzną przynoszonych na grób ozdób, a także zainstalować mini kamerę w niewidocznym miejscu, tak aby obejmowała wizją obszar grobu. To z pewnością pomoże złapać złodziei na gorącym uczynku, a policji ustalić ich tożsamość oraz ukarać za popełniane czyny.

Podobne artykuły