Dobrze zaprojektowana kuchnia – na co zwrócić uwagę?

Wnętrza Data publikacji: 21 sierpnia 2018 / Aktualizacja: 2024-04-02

Jedną z podstawowych rzeczy, jakie należy brać pod uwagę podczas projektowania i urządzania kuchni jest fakt, iż pomieszczenie to prawie w całości stanowi rodzaj stałej zabudowy. Meble, oświetlenie, sprzęt AGD, czy np. ewentualna terakota w większości przypadków są bowiem trwale przytwierdzone do podłoża, ścian lub sufitu. W związku z tym wszelkie dokonywane w przyszłości większe zmiany mogą być dla nas mocno problematyczne i nie mniej kosztowne.

Projektowanie i produkcja kuchni na wymiar wymaga zatem właściwego podejścia do sprawy, tak aby ostatecznie uczynić ją nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale przede wszystkim również funkcjonalną, higieniczną, ergonomiczną oraz – w miarę możliwości – przestronną.

Projekt doskonały

Podobno w świecie nie ma rzeczy doskonałych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby do doskonałości dążyć. W przypadku kuchni istnieje kilka najważniejszych reguł, dzięki którym nasz projekt może być naprawdę bliski perfekcji.

Po pierwsze – zasada ogólna: w kuchni nigdy nie powinno brakować miejsca na najpotrzebniejsze przedmioty. W małych pomieszczeniach powinniśmy zatem maksymalizować ergonomię, korzystając z głębokich przynajmniej na 50 cm szafek. W takich przypadkach warto zainwestować również w systemy przesuwne i odpowiedniej wielkości pojemniki, dzięki którym zniwelujemy problem z trudno dostępnymi narzędziami kuchennymi, znajdującymi się w głębi szafek.

Po drugie należy zadbać o właściwie rozmieszczenie kluczowego wyposażenia kuchni. Zdaniem wielu fachowców, optymalną sytuacją jest, kiedy jej poszczególne, najważniejsze elementy, ustawione są w następującej kolejności: lodówka, zlew, kuchenka. Jednocześnie warto przy tym zadbać, żeby przestrzeń pomiędzy nimi wynosiła przynajmniej 0,5 m i została zagospodarowana blatami. Jeśli chodzi o pozostałe urządzenia – zmywarkę warto umieścić blisko zlewozmywaka, zaś piekarnik w okolicach kuchenki. Reszta sprzętu (np. mikrofala lub ekspres do kawy) może zostać zlokalizowana w niemal dowolnej przestrzeni. Grunt, żeby było to miejsce spójne z ogólną, przyjętą w ramach kuchni koncepcją oraz, żeby kuchnia posiadała wyraźnie zarysowane strefy: zaopatrzeniową, higieniczną, a także przeznaczoną do gotowania.

W tym miejscu musimy nadmienić również, że niezwykle ważne jest, aby po sporządzeniu wstępnego projektu rozmieszczenia najistotniejszych elementów wyposażenia kuchennego, w odpowiedni sposób rozplanować układ elektryki, hydrauliki oraz wentylacji. Pozwoli nam to na uniknięcie bardzo problematycznych i kosztownych w naprawie błędów.

Po trzecie – kuchnia powinna stanowić harmonijną całość. Sporządzając plan jej aranżacji powinniśmy wziąć wobec tego pod uwagę nie tylko aspekty wspomniane wcześniej, ale także jej spójność estetyczną. Elementy, takie jak blaty, szafki, półki oraz wszelkiego rodzaju dodatki muszą odpowiednio korespondować lub kontrastować z podłogą, sufitem i ścianami pomieszczenia oraz ze sobą nawzajem.

Przestrzeń i styl ma znaczenie

Jak zostało już wcześniej wspomniane, wszelkie większe zmiany dokonywane w obrębie kuchni stanowią dość spory problem dla jej właściciela. Z uwagi na ten fakt, warto dobrze przemyśleć kwestię pożądanej przez nas docelowej estetyki tego pomieszczenia, aby po określonym czasie od remontu nie obniżała ona naszego poczucia komfortu. W czasopismach branżowych, internecie, czy też katalogach promocyjnych dużych meblarskich firm z łatwością można odszukać wiele inspiracji aranżacyjnych. Stylizacja kuchni to jednak element uzależniony przede wszystkim od gustu konkretnej osoby, dlatego decyzję odnośnie do ostatecznej koncepcji należy podjąć zgodnie z własnymi odczuciami.

Aby przybliżyć Państwu zakres dostępnych możliwości, poniżej zamieszczamy zatem krótką charakterystykę najpopularniejszych stylów, dominujących w obrębie dzisiejszych mebli kuchennych na wymiar:

 • Skandynawski – stawiający na wygodę oraz piękno w swojej prostocie. Cechuje się zwykle pozorną surowością jasnego drewna, przełamywaną jednak ciepłymi barwami dodatków, różnobarwnych produktów tekstylnych oraz ozdób ściennych.
 • Nowoczesny – ów styl posiada zwykle jeden kolor bazowy oraz jeden lub dwa uzupełniające. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, stawia on przede wszystkim na komfort użytkownika oraz ergonomię, trwałość i schludność przestrzeni.
 • Tradycyjny – bazujący na ciepłych barwach i rodzinnej atmosferze. W kuchniach tego rodzaju dominują meble drewniane z przeszklonymi frontami oraz obowiązkowo obecne rośliny lub zioła doniczkowe, firanki i zasłony, a opcjonalnie także np. kredens.
 • Rustykalny – najczęściej goszczący w domach, ze względu na dużą ilość zaabsorbowanej przestrzeni. Aranżacyjnie nawiązuje bezpośrednio do stylizacji wiejskich gospodarstw, bazując na dużej ilości drewna, elementach ceglanych (nie zawsze precyzyjnie wykończonych) oraz licznych „swojskich” dodatkach (m.in. zioła, czy też szklane lub gliniane pojemniki, dzbanki oraz misy).

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kolejną istotną kwestią jest podjęcie decyzji odnośnie preferowanego rodzaju kuchni. Czy ma to być kuchnia otwarta z salonem lub jadalnią, czy też pomieszczenie zupełnie odrębne? W tym przypadku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość mieszkania lub domu oraz rozmieszczenie w ramach niego poszczególnych pomieszczeń. Kuchnia oddzielona od reszty obiektu daje oczywiście spory komfort, izolując odeń zapachy, nadmierną ilość ciepła oraz bród, jednak z drugiej strony zabiera większą ilość przestrzeni i nie zawsze jest odpowiednio dobrze doświetlona (np. z uwagi na zbyt małe okno).

Znanych jest nam wiele aranżacji, w ramach których połączenie kuchni z salonem, czy nawet z przedpokojem i częścią jadalnianą, pozwoliło wygospodarować w małym mieszkaniu całą, dodatkową sypialnię.

Jakie meble kuchenne wybrać?

Wybierane przez nas meble muszą przede wszystkim trzymać się koncepcji, przyjętej w ramach kuchni. Ich kolorystyka, styl, wykonanie oraz wzornictwo muszą w pełni korespondować ze stylistyką, na którą się zdecydowaliśmy. Ponadto należy tak rozplanować rozkład, wielkość oraz pojemność szafek, półek i szuflad, aby w ramach naszej przestrzeni do przechowywania akcesoriów kuchennych pomieściły się nie tylko sprzęt standardowy, ale również urządzenia większych gabarytów, na które możemy zdecydować się w przyszłości.

Sprzęt AGD

W żadnej kuchni nie może zabraknąć elementów, takich jak lodówka, czajnik, piekarnik oraz kuchenka. Dodatkowo w polskich domach coraz częściej uświadczyć można również sprzęt AGD opcjonalny, jednak niezwykle ułatwiający codzienne obowiązki – np. mikrofalówka, zmywarka, czy też ekspres do kawy. Decydując się na zakup wspomnianych wcześniej urządzeń należy liczyć się przede wszystkim z trzema aspektami:

 • energooszczędnością, od której zależy zużycie mediów,
 • funkcjonalnością, mającą bezpośredni wpływ na nasz komfort,
 • spójnością stylistyczną z wybraną przez nas aranżacją – w tym przypadku najlepiej sprawdza się zwykle (choć nie zawsze) sprzęt AGD przeznaczony do zabudowy.

Kuchnia funkcjonalna

W ramach końcowego etapu projektowania, warto pomyśleć także o detalach, które mogą dodatkowo zwiększyć funkcjonalność naszej kuchni. Spośród najciekawszych rozwiązań tego rodzaju warto wymienić zatem m.in.:

 • systemy przesuwne,
 • organizowanie wnętrz szafek przy użyciu pudełek, pojemników oraz koszy,
 • podświetlenie LEDowe lub świetlówkowe blatów, montowane na spodach podwieszanych szafek,
 • małe szafki wiszące, umieszczane nad wolnostojącymi lodówkami oraz półki mocowane w niewielkiej odległości od sufitu (są to miejsca, o których potencjale często się zapomina),
 • pozostałe elementy, pozwalające zyskać dodatkową przestrzeń, jak np. listwa magnetyczna do noży, zamontowana w ramach wewnętrznej strony drzwiczek szafki.

Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy specjalistów, dekoratorów i architektów wnętrz możemy skorzystać w wyżej wymienionych wskazówek, oraz darmowych programów do wizualizacji wnętrz, które pozwolą stworzyć kuchnię marzeń – praktyczną, funkcjonalną i ergonomiczną!

Podobne artykuły