Jak uniknąć zarazy ziemniaczanej? Posadź tę roślinę obok pomidorów

Ogród Data publikacji: 04 lipca 2024

Chcesz uniknąć zarazy ziemniaczanej na swoich pomidorach? To groźba choroba grzybowa. Jej obecność możemy zaobserwować na liściach, które mogą szybko więdnąć i posiadać ciemne plamy. Na samych owocach, mogą pojawić się również plamy, które powodują gnicie pomidorów. Ta choroba pomidorów to istna zmora ogrodników. Można się jej ustrzec, sadząc obok pomidorów odpowiednie towarzystwo.

Posadź obok pomidorów warzywa cebulowe

Sadzenie warzyw cebulowych, takich jak cebula, czosnek lub por, może pomóc nam chronić nasze pomidory przed zarazą ziemniaczaną. Produkują one naturalne związki chemiczne, które działają jako repelenty dla niektórych patogenów. Dzięki temu nasze pomidory zaraza może nie dosięgnąć.

Aby zapobiegać zarazie ziemniaczanej, warto też pamiętać o kilku innych ważnych elementach. Jednym z nich jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Pomidory muszą mieć odpowiednią cyrkulację powietrza i nasłonecznienie.

Nie mogą być też nadmiernie podlewane, a podczas tej czynności należy unikać moczenia samych liści. Co więcej, dolne liście warto usuwać, aby nie miały kontaktu z glebą. Robimy to, gdy roślina już trochę urośnie.

W uprawie pomidorów stosuje się również preparaty na bazie miedzi, które chronią przed zarazą ziemniaczaną. Jednak nie wszyscy ogrodnicy są opryskiwać swoje rośliny, dlatego decyzja zależy od was.

  • Zdjęcie główne Autorstwa Goldlocki - This is of my own making, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1661841

Podobne artykuły