Jak poprawnie podlewać pomidory?

Ogród Data publikacji: 04 września 2022 / Aktualizacja: 2022-10-11

Pomidory z własnego ogródka smakują najlepiej i wie o tym każdy, kto choć raz je uprawiał. Jeśli zastanawiacie się, czy warto je posadzić, to zachęcamy Was do tego. Będą świetnym dodatkiem do kanapek i sałatek, ale też bazą na domowe przetwory. Nic nie dorówna smakiem zupie pomidorowej z przecieru zrobionego z własnych pomidorów.

Pomidory bywają jednak kapryśne i jednym z sekretów do uzyskania urodzajnych zbiorów jest ich odpowiednie podlewanie. Co do zasady, pomidory lubią, gdy gleba jest wilgotna. Nie może być zbyt sucha, ani też zbyt mokra. Dlatego podczas podlewania pomidorów potrzebne jest wyczucie i doświadczenie. Jeśli jeszcze nie nabyliście tych dwóch cech, to pomożemy Wam wybrnąć z tej sytuacji.

Jak prawidłowo podlewać pomidory?

Dobra ziemia do pomidorów jest bardzo ważna

Bardzo ważną rolę gra ziemia, w której pomidory posadzimy. Dlatego warto zainwestować w dedykowane podłoże do pomidorów, które zapewni nie tylko odpowiednie pH dla ich wzrostu (między 5 a 6,5), ale również odpowiedni drenaż. Dzięki temu woda tak szybko nie spłynie, a ziemia dłużej zatrzyma wilgoć.

Warto też pamiętać o ściółkowaniu

Ściółkowanie ziemi wokół pomidorów to również jeden ze sposobów, na zatrzymanie wilgoci. Niektórzy wykorzystują do tego słomę, inni korę drzewną. Są również osoby, które ściółkują ziemię kartonami i to również znany sposób wielu działkowiczów. Chodzi po prostu o to, aby wilgoć tak szybko nie odparowywała z gleby.

Jeśli uprawiamy pomidory w donicach, powinny być one duże

Jeśli uprawiamy pomidory w doniczkach na balkonie, a nie w ogrodzie lub w szklarni, to zdecydowanie warto kupić większe doniczki. Im więcej ziemi w nich się zmieści, tym więcej wilgotności zachowa i tym rzadziej będziemy musieli podlewać je podczas upałów. Doniczka powinna być też wyposażona w otwory drenażowe, tak by w razie przelania korzenie rośliny nie stały w wodzie i nie gniły.

Podlewaj pomidory o odpowiedniej porze

Tak jak inne rośliny w ogrodzie, pomidory najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Podlewanie w południe jest nieefektywne, gdyż dużo wody od razu odparuje. Dodatkowo krople wody skupiają promienie słoneczne i mogą doprowadzić do poparzeń rośliny. Dlatego wybieramy poranek lub wieczór, gdy słońce jest najsłabsze i nie ma jeszcze upałów.

Jak intensywnie podlewać pomidory?

Wszystko zależy od etapu ich wzrostu. Sadzonki tuż po posadzeniu podlewamy dość intensywnie. Jednak z czasem ich system korzeniowy znacznie się rozrośnie i będą one w stanie czerpać wodę z dużo głębszych rejonów gleby.

Jeśli posadziliśmy pomidory w dobrym podłożu, które zatrzymuje wodę, wtedy wystarczy podlać je raz na 2-3 dni. Jeśli jednak woda szybko spływa, wtedy musimy podlewać je codziennie. Możemy to sprawdzić wkładając do ziemi palca i sprawdzając, czy jest wilgotna. Możemy również wykorzystać mierniki wilgotności gleby, które kupimy w sklepach ogrodniczych.

Ważne jest to, by nie doprowadzać do przesuszenia gleby, a także jej nadmiernego zalania. Gdy ziemia jest zbyt sucha zobaczymy to po tym, jak wygląda i biorąc ją w dłonie. Trudniej jest ocenić to, czy jest przelana. Wtedy warto zwracać uwagę na same rośliny.

Jeśli pomidory są podlewane zbyt obficie, zazwyczaj zauważymy to po liściach. Część zacznie więdnąć, inne zżółknąć. Górne mogą zacząć się zwijać, a już wytworzone owoce pękać. Po odkopaniu korzeni zobaczymy, że zaczynają gnić. To sygnał, że powinniśmy ograniczyć podlewanie pomidorów.

Podobne artykuły