Sałata uprawiana w ogródkach jest warzywem charakteryzującym się szybkim rozwojem oraz stosunkowo małymi wymaganiami, co do temperatury. Stanowi cenne źródło witamin A, C oraz K, E.
Wyróżnia się pięć klas sałat:
– sałata głowiasta masłowa – odznacza się miękkimi, wiotkimi i gładkimi liśćmi, o bardzo delikatnym smaku. Liście te, tworzą małe, niezbyt zwarte główki. Polecane odmiany do uprawy w ogródku: Bona, Królowa Majowych, Nochowska, Mira, Lento
– sałata głowiasta krucha, znana też pod nazwą sałata lodowa – ma duże, twarde główki i kruche liście. Średnica główek wynosi 15 – 20 cm, średnia masa główki 700 – 1000 g. Polecane odmiany: Regina Dei Ghiacci, Traper, Królowa Lata, Arka,
– sałata rzymska – główki tej sałaty są wydłużone ku górze. Liście, z których tworzy się główka, są długi i wąskie,
– sałata liściowa (rozetowa) – odmiany tej sałaty, nie tworzą główek. Młode liście wyrastają jeden obok drugiego, tworząc rozetę liściową – młode liście ściśle do siebie przylegają, starsze ułożone są luźno wokół pędu,
– sałata łodygowa (głąbik krakowski) – to udomowiona dzika sałata łodygowa, znaleziona na podkarpackich łąkach. Częścią użytkową tej rośliny jest zgrubiały pęd.
Istnieje też krzyżówka sałat masłowych, kruchych i rozetowych – batawia, która może przypominać sałaty głowiaste lub liściowe.
Salata ma krótki okres wegetacji, dlatego można ją uprawiać w ogrodzie, od wczesnej wiosny do późnej jesieni (w miesiącach letnich odmiany kruche).
Sałatę uprawiamy w ogrodzie z siewu bezpośredniego do gruntu lub z rozsady. Wprost do gruntu wysiewa się nasiona od wczesnej wiosny, gdy tylko pozwolą na to warunki (koniec marca, początek kwietnia) w odstępach dwutygodniowych.
Sałatę masłową wysiewa się w odległości między rzędami 20 – 30 cm, sałatę kruchą – 40 – 50 cm. Po przerywce odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 20 – 25 cm dla sałaty masłowej i 30 – 35 cm dla sałatykruchej.
Nasiona sałaty masłowej można dodać do nasion dłużej wschodzących (marchew, pietruszka, pasternak) w celu wyznaczenia rzędów. Wtedy zbierane są główki, nie zawsze w pełni wyrośnięte.
Sałatę do uprawy w ogrodzie, w terminie letnim i późnoletnim, można uprawiać z nasion wysiewnych bezpośrednio do gruntu bądź z rozsady. Nasiona bezpośrednio do gruntu wysiewa się do połowy lipca, w siewie rzędowym, dla sałaty masłowej w ilości 0,2 – 0,3 g/m2 (odległość rzędów 20 – 30 cm) i 0,15 – 0,2 g/m2 w uprawie sałaty kruchej (odległość rzędów 40 – 50 cm). Po wschodach, gdy rośliny mają po 3 – 4 liście, należy je przerwać – masłową co 20 – 25 cm, kruchą w odległości 30 – 35 cm.
Uprawa z rozsady daje możliwość uzyskania wcześniejszego plonu. Przygotowanie rozsady zaczyna się 7 – 8 tygodni przed planowanym terminem sadzenia na miejsce stałe.
Sałata ma niewielkie wymagania cieplne – jest rośliną klimatu chłodnego – rośnie już w temperaturze 5oC, najbardziej ścisłe główki wytwarza przy 12 – 14oC. Uprawiając sałatę w ogródku, powinniśmy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Posadzona w miejscach zacienionych, tworzy luźne i wydłużone główki. Sałata wrażliwa jest na intensywność światła. Wczesnowiosenne odmiany gruntowe należą do roślin długiego dnia, tzn. zakwitają, gdy dzień trwa ponad 14 godzin; przy długim dniu nie zawiązują główek tylko luźne rozety a następnie pędy kwiatostanowe. Odmiany przeznaczone do zbioru późnowiosennego, a także odmiany letnie są obojętne na długość dnia – nie ma on wpływu na wybijanie w pędy kwiatostanowe.
Sałacie szkodzi za niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza, która powoduje szybki rozwój chorób.
Sałatę uprawia się jako przedplon (przed roślinami ciepłolubnymi), poplon po warzywach wczesnych (groch, bób, wczesne kapustne) lub śródplon. Sałata w ogródku uprawiana może być na tej samej grządce nie częściej niż co 3 – 4 lata.
Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie sałaty w ogródku powinny zmierzać do stworzenia jak najlepszych warunków do wzrostu sałaty. Zabiegi te obejmują płytkie spulchnianie międzyrzędzi i odchwaszczanie. W okresie suszy rośliny należy nawadniać, uważając by nie podlewać ich po liściach.
Sałatę w ogródku uprawia się w pierwszym lub drugim roku po oborniku lub dobrze rozłożonym kompoście w dawce 4 kg/m2. Składniki pokarmowe, w przypadku uprawy letniej sałaty, uzupełnia się przed rozpoczęciem uprawy gotowymi mieszankami nawozowymi. Azot jest ważnym pierwiastkiem przy uprawie sałaty, dlatego dobrze jest zasilić dodatkowo sałatę tym składnikiem (np. saletra amonowa w ilości 20 g/m2) po przyjęciu się wysadzonej rozsady lub później, w chwili pojawienia się objawów jego niedoboru.
Sałata rośnie dobrze na glebach próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe, dość ciężkich, przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH około 6,8). Ma umiarkowane wymagania co do wilgotności gleby, jednak w przypadku niedoboru wody jej liście stają się skórzaste i niesmaczne. Nadmiar wody sprzyja gniciu.
Sałatę niszczy kilka gatunków szkodników:
– drutowce – uszkadzają podziemne części roślin, przegryzając je lub nadgryzając u nasady. Drutowce wżerają się w podziemną i nadziemną część łodygi. Zapobieganie – niszczyć perz. Przy masowym występowaniu szkodników skuteczne są opryski środkiem chemicznym np- Basudin 10 G
– pędraki chrabąszcza majowego – podgryzają korzenie, przez co roślina więdnie i zamiera. Zapobieganie – tak jak drutowców
– rolnice – szkodliwe są larwy tych motyli, które podgryzają rośliny u nasady i wciągają je do ziemi. Podgryziona sałata więdnie i zamiera. Zapobieganie: nie doprowadzić do przenawożenia gleby azotem, zwalczać chwasty
Bibliografia