Jak ugotować kaszę jaglaną, aby była dobra?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 03 sierpnia 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Kasza jaglana jest niezwykle zdrowa. Długo można by wymieniać jej właściwości, dlatego przytoczymy jedynie kilka z nich. Warto wspomnieć o tym, że nie zawiera glutenu. Dlatego świetnie sprawdzi się ona w diecie osób z celiakią.

Kasza jaglana jest do tego bardzo dobrym źródłem potasu, fosforu, żelaza, magnezu oraz witamin, zwłaszcza z grupy B. Wspomaga ona odporność naszego organizmu oraz oczyszcza go z toksyn. Ma również działanie antynowotworowe i jest też lekkostrawna, a przy tym bardzo odżywcza.

Kasza jaglana ma liczne właściwości

Kasza jaglana, a dieta odchudzająca

Kasza jaglana bardzo dobrze sprawdzi się dla osób na diecie. Ma jednak duży indeks glikemiczny, dlatego nie powinny jeść jej osoby z cukrzycą. Mimo to dobrze sprawdza się na diecie odchudzającej.

Oczyszczanie organizmu z toksyn wspomaga w redukcji masy ciała przez pozytywny wpływ na metabolizm. Do tego jej spożywanie odkwasza organizm, a zawartość lecytyny pozwala zmniejszyć ilość złego cholesterolu.

Jak ugotować kaszę jaglaną?

Być może robiliście już jakieś podchody do kaszy jaglanej, ale nie za bardzo przypadłą Wam wtedy do gustu. Zrobiła się lepiąca i niezbyt apetyczna?

Dzisiaj temu zaradzimy. Umiejętność ugotowania kaszy jaglanej, tak by była sypka, jest bardzo ważna. Dzięki temu smakuje ona najlepiej i stanowi doskonała bazę dla wielu dań czy lunch boxów.

Propozycja przygotowania kaszy jaglanej

Kasza jaglana świetnie smakuje z dodatkami warzywnymi i mięsnymi. Świetnie sprawdza się również na zimno, dlatego możemy być składnikiem sycącej sałatki, którą przygotujemy sobie do pracy. Naprawdę warto ją umieć dobrze zrobić. Wykorzystać ją możemy wtedy na wiele sposobów.

Gotujemy kaszę jaglaną na sypko

Zaczynamy od uprażenia kaszy jaglanej. Dlatego przygotowujemy sobie garnek i stawiamy go na gazie. Wsypujemy do środka kaszę jaglaną, a następnie stale ją mieszając podgrzewamy przez kilka minut, aż do momentu, gdy w powietrzu zacznie unosić się jej zapach. Podobnie jakbyśmy prażyli na patelni słonecznik.

Do uprażonej kaszy jaglanej dodajemy wodę. Musimy pamiętać o proporcjach 2:1. Na każdą szklankę kaszy jaglanej dodajemy dwie szklanki wody, oraz trochę soli.

Musimy poczekać, aż woda się zagotuje. Od tego momentu zmniejszamy ogień na mały i gotujemy kasze pod przykryciem przez kwadrans.

Kasza w tym czasie wchłonie całą wodę. Jeśli tak się stanie to oznacza, że użyliśmy odpowiednich proporcji. Możemy teraz ją zamieszać i zobaczymy, że ugotowana jest na sypko. Będzie naprawdę smaczna.

Jeśli do tej pory nie udawało Wam się jej ugotować idealnie to musicie spróbować tego sposobu.

Przepisy na kaszę jaglaną

Pasztet warzywny z kaszą jaglaną (wegański i bezglutenowy)

Sałatka z kasza jaglaną i nektarynkami

Cukinia faszerowana mięsem z indyka i kaszą jaglaną

Kasza jaglana z warzywami i kurczakiem

Potrawka z bakłażanem, batatem i czerwoną fasolą, podawana z kaszą jaglaną – danie dla zabieganych

Podobne artykuły