26 listopada 2019

Jak sprawdzić historyczną cenę produktu i nie dać się nabrać na Black Friday?

Black Friday to okazja do oszczędności i tańszego kupienia wielu rzeczy np. sprzętów elektronicznych? Tak nam się wmawia, ale niestety u nas zwykle wiele rzeczy wygląda inaczej niż na zachodzie. Jest to więc doskonałą okazją do zrobienia nas w konia.

Sytuację tą zauważyliśmy już rok temu, ale w tym nie jest inaczej. Sprawę zauważył w tym roku jeden z użytkowników wykopu. Taktyka jest bardzo prosta. Chwilę przed czarnym piątkiem elektromarkety podwyższają cenę produktu, by potem przecenić go do standardowej ceny. W tym przypadku był zanotowany przykład konsoli do gier, która kosztowała normalnie 1399 zł, a przed Black Friday jej cena wzrosła do 1719 zł. Potem zostanie przeceniona, a my czując, że robimy dobry interes kupimy ją, wcale jednak nic nie oszczędzając.

Dlatego powstaje pytanie jak sprawdzić ile dany produkt kosztował przed Black Friday? Kiedyś była możliwość sprawdzenia w Google Cache lub Wayback Machine tego jak strona wyglądała w przeszłości. Teraz jakimś dziwnym trafem nie można zobaczyć tam stron produktów, które przecenione są na Black Friday. Za to inne produkty z popularnych w Polsce elektromarketów już tak. Czyż nie daje to do myślenia?

Ten sposób był bardzo dobry bo był w zasadzie niezależny. Dawał rzetelny obraz sytuacji. Jednak z niego już nie skorzystamy dlatego pozostaje nam użycie funkcji porównywarki cen produktów.

Sprawdzanie historycznych zmian ceny produktu

Wchodzimy na stronę jakiegoś sklepu i przeglądamy oferty na Black Friday. My znaleźliśmy ekspres na kapsułki KRUPS-NESPRESSO Inissia. Przeceniony z 228 zł na 159 zł. Kopiujemy więc sobie jego nazwę i wchodzimy na stronę skapiec.pl. W pole wyszukiwania wpisujemy skopiowaną nazwę produktu.

Jak widzicie na zdjęciu powyżej cena jest jednakowa we wszystkich dostępnych elektromarketach. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk „historia ceny”, który klikamy. Warto wydłużyć sobie również zakres do 30 dni lub 3 miesięcy. Poznamy wtedy tendencję. Widać, że aktualna cena nie jest najniższa, a nie dawno były dużo lepsze promocje na ten właśnie ekspres.

Sposób ten jednak nie uważam za najbardziej jakościowy, ale dający już pewien ogląd sytuacji. Ceny warto śledzić samodzielnie przygotowując się do Black Friday. W zeszłym roku jedna z dużych porównywarek cen akurat przed Black Friday zaliczyła „awarię”. Możecie o tym przeczytać tutaj.

Tak samo możecie porównać ceny nie na skąpcu, ale na ceneo. Na skąpcu np. nie znaleźliśmy wszystkich produktów, które były na przecenach, ale już na ceneo znalazły się. Przykładem jest TELEWIZOR SAMSUNG UE55RU8002 przeceniony z 3099 zł na 2699 zł. Na ceneo znajdziemy w rogu ikonkę strzałki w dół, to właśnie historia ceny.

Aby z niej skorzystać trzeba się zalogować. Możemy założyć konto lub zalogować się przez Facebooka, Google lub Allegro. Gdy sprawdzimy historię ceny zauważymy, że faktycznie obecna cena jest najniższą jaką ostatnio zanotowano.

Jednak cena podawana za wyjściową przecenioną (w kilku elektromarketach taka sama) ostatnio była w okolicach 26 września. Trudno więc mówić o tym, że to faktyczna tak duża promocja na jaką wskazywałaby cena.