Stoisz w burzy pod wiaduktem? Możesz dostać mandat!

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 16 czerwca 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

W sobotę podczas podróży samochodem złapała mnie duża burza wraz z gradem. Nie był on wielki, ale wystarczył, aby wzbudzić obawy w kierowcach o karoserię swojego samochodu. Część z nich zatrzymała się więc pod wiaduktem na drodze, aby zabezpieczyć swoje auto przed kulkami lodu sypiącymi się z nieba.

Nie muszę chyba mówić, że jest to sytuacja bardzo niebezpieczna. Mocny deszcz ogranicza widoczność, a auto stojące pod wiaduktem może być przyczyną wypadku. Postanowiłam więc sprawdzić co o tym mówią przepisy.

Mandat za postój w czasie burzy

Gdy natrafimy na burzę, która znacznie uniemożliwia jazdę musimy zachować szczególną ostrożność, a następnie znaleźć miejsce, w którym możemy spokojnie zatrzymać się nie stwarzając zagrożenia np. przydrożny parking.

Za zatrzymanie samochodu na autostradzie czy drodze ekspresowej w innym miejscu, które do tego jest przeznaczone możemy zapłacić 300 zł i dostać 1 punkt karny. Dotyczy to właśnie sytuacji, którą widziałam, gdy auta zatrzymały się pod wiaduktem. Pomimo tego, że było to pobocze.

Gdy więc sprawimy w ten sposób zagrożenie na drodze możemy dostać wyższy mandat w wysokości 500 zł, a policja może też skierować sprawę do sądu, gdzie grozi nam grzywna w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Oczywiście możemy zatrzymać się w miejscach dozwolonych. Warto zawsze zastanowić się czy nasz pojazd nie stanie się zagrożeniem dla innych kierowców.

Nie bój się pioruna uderzającego w auto

Wiele osób boi się, że w samochód uderzy piorun. Nie pamiętam dokładnie, w którym programie naukowym oglądałam to doświadczenie, ale kilka lat temu trafiłam na program, w którym poruszona była ta kwestia.

Okazuje się, że samochód podczas uderzenia pioruna działa niczym klatka Faradaya. Osoby znajdujące się w środku nie są więc zagrożone. Zdecydowanie lepiej jest więc pozostać w aucie niż z niego wychodzić i chować się pod drzewem czy na przystanku autobusowym.

Podobne artykuły