Jak sprawdzić czy w naszym ogrodzie są kleszcze?

Ogród Data publikacji: 12 czerwca 2020 / Aktualizacja: 2020-09-21

Nie jesteś pewna czy w Twoim ogrodzie są kleszcze i zastanawiasz się czy dzieci mogą bezpiecznie się w nim bawić? Dzisiaj podpowiemy Ci jak to sprawdzić.

Sposób na sprawdzenie czy w ogrodzie są kleszcze

Kleszcze przyciąga zapach potu. Kolor ubrania nie ma znaczenia, ale na białych rzeczach będzie najłatwiej je widać. Dlatego najlepiej jest wziąć biały t-shirt.

Następnie musimy się trochę zmęczyć, aby go przepocić. Możemy więc wybrać się na rower, pobiegać czy pobawić się z dziećmi.

Po powrocie weź dwa kije np. od miotły i nałóż je na koszulkę, tworząc swego rodzaju siatkę na kleszcze. Następnie przeciągnij ją przez kilka miejsc w swoim ogrodzie. Zrób wśród trawy i niskich krzewów. Kleszcze żerują na wysokości do 150 cm. Jeśli będą w naszym ogrodzie, to zwabione zapachem potu, przyczepią się do koszulki.

Obejrzyj dokładnie koszulkę i jeśli znajdziesz na niej kleszcze to zagadka zostanie rozwiązana. Teraz powstaje pytanie, co z nimi zrobić, aby uchronić dzieci i domowe zwierzęta przed złapaniem kleszcza?

Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

Jeśli chcemy wygrać z kleszczami w naszym ogrodzie, to najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oprysk. Na rynku znajdziemy specjalistyczne preparaty do tego przeznaczone oraz firmy, które posiadają opryski przeciwko kleszczom w swojej ofercie.

Opryski takie wykonuje się wcześnie rano lub wieczorem. Ważne jest też to by robić to równomiernie. Warto też pilnować tego by regularnie kosić trawę i nie pozwalać zbytnio rozrastać się krzewom. Zadbany ogród to mniej dogodne miejsce dla kleszczy.

Opryski przeciwko kleszczom należy robić regularnie, jeśli chcemy zachować stały efekt. Zwykle robi się je co dwa tygodnie, ale jest to również zależne od producenta preparatu.

Podobne artykuły