Sesleria jesienna – dlaczego warto mieć ją w ogrodzie i jak pielęgnować

Ogród Data publikacji: 22 czerwca 2024

Sesleria jesienna jest ozdobną trawą okrywową. Roślina ta jest bardzo odporna na różne negatywne czynniki, a przy okazji niewymagająca. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie gospodarze nie mają zbyt wiele czasu na pracę w ogrodzie. Sesleria jest miłośniczką półcienistych i słonecznych stanowisk. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie, zanim zdecydujesz się na jej uprawę!

Charakterystyka seslerii jesiennej — najważniejsze informacje

Sesleria jesienna nosi również inne miano: sesleria autumnalis. Jest to bylina, a dokładniej trawa ozdobna. Dziko rośnie w Ameryce Północnej oraz w południowej Europie. Jej wysokość sięga 40 cm. Kwitnienie tej byliny przypada na okres od sierpnia do października. Kwiaty zebrane są w dość małe kłosy, pojawiają się stosunkowo późno.

Źdźbła trawy są wąskie i szorstkie w dotyku. Na zimę zamierają częściowo, natomiast wiosną należy je ściąć. Wtedy też liście stają się soczyście zielona, a następnie nabierają złocistego odcienia.

Sesleria jesienna sprawdza się doskonale zamiast trawnika. Warto ją zasiać pod drzewami liściastymi, rabatami kwiatowymi. Rewelacyjnie sprawdza się w ogrodach w stylu naturalnym, na tarasach i balkonach czy też na obrzeżach trawników. Jest to bardzo dobra trawa okrywowa, która lubi towarzystwo tulipanów, kwiatów cebulowych czy czosnków ozdobnych.

By sesleria jesienna była godna podziwu, trzeba usytuować ją w miejscu słonecznym lub w półcieniu. Gleba powinna mieć odczyn zbliżony do obojętnego.

Jak pielęgnować seslerię jesienną?

Nie ma potrzeby podlewania tej trawy, gdyż jest mało wymagającą rośliną. Znacznie lepiej rośnie, jeśli ma za sucho, niż za mokro. Nawożenie powinno odbywać się 1-2 razy w sezonie.

Wiosną lub bardzo wczesnym latem warto posypać kępy trawy kompostem granulowanym bądź świeżym. Zabieg ten sprzyja lepszemu krzewieniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawozić seslerię nawozami do trawnika. W takiej sytuacji sprawdzą się przede wszystkim nawozy o długim działaniu typu 100 dni. Jeśli zdecydujesz się na ten nawóz — wystarczająca będzie jedna dawka wiosną.

Nie ma potrzeby przesadzać trawy. Cięcie z kolei powinno odbywać się wiosną, zanim ruszy wegetacja. Rozmnażanie powinno mieć miejsce w marcu/kwietniu.

Jeśli szukasz mało wymagających roślin, które będą ozdobą Twojego ogrodu, a nie utrapieniem dla Ciebie, koniecznie zdecyduj się na seslerię jesienną. Prezentuje się bardzo ładnie, estetycznie i może wnieść do Twojego ogrodu sporo świeżości!

Podobne artykuły