Jak pozbyć się chwastów bez używania mocnych środków chemicznych

Ogród Data publikacji: 19 kwietnia 2018

Jak pozbyć się chwastów bez używania mocnych środków chemicznych? Dzisiaj przedstawimy Wam domowy sposób na chwasty, który z pewnością przyda się każdemu hobbystycznemu ogrodnikowi. Wypróbujcie go w swoich ogrodach!

Domowy sposób na chwasty

Pielenie ogródka z chwastów to żmudna praca, która nie daje odpowiednio długich efektów. Środki chemiczne usuwające chwasty działają skuteczniej, ale każdy dbający o swój ekologiczny ogródek raczej wolałby ich unikać. Dlatego z pomocą przychodzą nam domowe sposoby na naturalną walkę z chwastami.

Walkę z chwastami warto zacząć już na etapie zakładania ogrodu. Dlatego jeśli dopiero urządzanie swój ogród to możecie jeszcze wiele zrobić, a później utrzymanie Waszego ogrodu bez chwastów będzie łatwiejsze. Jak się do tego zabrać?

Usuwanie korzeni podczas przekonywania ogródka

Podczas przekopywania ziemi w ogrodzie  usuwaj zawsze wszelkie fragmenty korzeni. Z nich w przyszłości mogą wyrosnąć chwasty. Jest to co prawda bardzo męcząca i nudna praca, ale zaoszczędzi Ci ona wielu kłopotów później. Dlatego warto wykonać ją sumiennie. Oczywiście nie zapewnia to stuprocentowej pewności, że chwasty nie wyrosną. Dlatego poczynimy kolejne kroki zapobiegające temu.

Agrowłóknina

Jest to specjalny materiał, który służy nam jako ściółka. Skutecznie zapobiega chwastom bo te przez nią nie mogą wyrosnąć. Jednocześnie pozwala ona by woda i nawozy przenikały w głąb gleby. Agrowłókninę możesz rozścielić pod dekoracje i np. przysypać kamykami. Dzięki temu masz pewność, że w tych dekoracyjnych fragmentach Twojego ogrodu chwasty nie wyrosną.

Agrowłókninę możemy rozłożyć i cienko przysypać ziemią lub ściółką. Następnie robimy jedynie otwory w miejscach, w których będą nasadzenia. Dzięki temu ograniczamy możliwość wyrastania chwastom do absolutnego minimum.

Przepis na domowy środek na chwasty

Jeśli nie masz możliwości zabezpieczenia swojego ogrodu przed chwastami to to co pozostaje, to doraźna walka. Dlatego dzisiaj przedstawimy Ci domowy środek na zabijanie chwastów. Nie posiada wszystkich chemicznych szkodliwych dla nas składników przez co jego działanie jest wolniejsze. Jednak działa, a przy okazji nam nie szkodzi.

Składniki

  • ocet
  • płyn do mycia naczyń – 50ml
  • sól – 50g
  • butelka z atomizerem

Przygotowanie

  1. Do butelki wlewamy płyn do mycia naczyń i dodajemy sól
  2. Pozostała część butelki zalewamy octem zostawiając jednak trochę wolnego miejsca
  3. Wstrząśnij butelką aby wszystkie składniki wymieszały się ze sobą

Stosowanie płynu jest bardzo proste. Wybieramy ciepły i słoneczny dzień. Chwasty spryskujemy u samej podstawy i pozostawiamy. Ciepło i nasz płyn sprawi, że roślina w ciągu kilku dni uschnie. Zabieg możemy powtarzać, ale ten sam chwast w tym miejscu już nie wyrośnie.

Podobne artykuły