Jak umyć parasol ogrodowy i jak o niego dbać?

Ogród Data publikacji: 23 maja 2022 / Aktualizacja: 2022-06-28

Parasol ogrodowy to jedno z bardzo ważnych akcesoriów. Pomaga nam schronić się przed słońcem i nieoczekiwanymi opadami deszczu. Sam jednak stale narażony jest na wszelkiego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zanieczyszczenia, które możemy znaleźć na zewnątrz. Dlatego, aby był w dobrym stanie technicznym oraz wizualnym, warto o niego dbać. W tym artykule podpowiemy Wam, jak to robić.

Jak umyć parasol ogrodowy

Jesteśmy właśnie w okresie pylenia sosny. To z niej pochodzi żółty pył, który osadza się na naszych parapetach, balkonach i wszystkim co znajduje się w ogrodzie. Oczywiście to nie jedyne zanieczyszczenia, na które narażony jest nasz parasol ogrodowy. Sprawia to jednak, że raz na jakiś czas musimy go wyczyścić. W przeciwnym wypadku będzie wyglądał na zaniedbany i zacznie szpecić nasz ogród.

Do jego czyszczenia świetnie sprawdza się zwykłe szare mydło. Wystarczy, że najpierw spłuczemy parasol wodą. Szare mydło w tym czasie rozpuszczamy w misce z ciepłą wodą i za pomocą gąbki myjemy rozłożony parasol. Postaraj się sięgnąć do wszystkich jego zakamarków. Mogą znajdować się w nich grzyby i pleśń.

Po umyciu parasola ponownie spłukujemy go wodą. Szare mydło jest ekologicznym środkiem czyszczącym. Nie zaszkodzi roślinom w naszym ogrodzie. Wręcz przeciwnie – często stosowane jest przez ogrodników do ochrony roślin. Za jego pomocą zwalcza się nie tylko szkodniki, ale również choroby grzybicze.

Po umyciu parasola pamiętajcie o tym, aby pozostawić go otwartego, aż wyschnie. To bardzo ważne. Gdy zamkniemy mokry parasol wewnątrz może zacząć się rozwijać pleśń. Dlatego nawet po deszczach parasol należy pozostawić otwarty do wysuszenia.

Warto dodać, że w sklepach znajdziemy specjalne środki czyszczące dedykowane do parasolów ogrodowych. Warto z nich skorzystać, gdy zabrudzeń nie uda nam się usunąć zwykłym szarym mydłem.

Jak dbać o parasol ogrodowy

Nasz parasol jest już czysty. Czy możemy coś zrobić, aby pozostał taki na dłużej? Oczywiście, że tak. Dzięki impregnacji nie tylko będzie bardziej odporny na wybrudzenia, ale również tak szybko nie wypłowieje na słońcu.

Do tego celu możemy wykorzystać te same impregnaty, które stosuje się do markiz lub namiotów. Zapewniają nie tylko odporność na zabrudzenia, ale również mają właściwości hydrofobowe. Zwiększą również żywotność materiału i sprawią, że będzie dłużej wyglądał jak nowy.

Pamiętaj o zabezpieczeniu swojego parasola ogrodowego

Parasol ogrodowy nie należy do najtańszych akcesoriów naszej strefy relaksu w ogrodzie. Dlatego warto o niego dbać nie tylko regularnie myjąc go i impregnując. Pamiętajmy o tym, że może on ulec zniszczeniu podczas silnych wiatrów czy opadów gradu.

Dlatego w momencie, gdy z parasola nie korzystamy, powinien być on złożony i związany, tak by sam się nie rozłożył. Oczywiście pamiętajmy o tym, że parasol składamy dopiero w momencie, gdy jest suchy. Zabezpieczony powinien być również u podłoża, w taki sposób, aby nie przewrócił się podczas silniejszych podmuchów wiatrów, czy nawet trącony przez jednego z domowników. Dlatego powinien być przytwierdzony do podłoża na stałe lub odpowiednio dociążony.

Jeśli mamy taką możliwość, parasol ogrodowy najlepiej jest trzymać w garażu, a wyjmować go tylko wtedy, gdy faktycznie go potrzebujemy. Dzięki temu ochronimy go przed zanieczyszczeniami, działaniem pogody i słońca. Dłużej pozostanie w świetnym stanie i zawsze, gdy rozłożymy go na zewnątrz, będzie wyglądał jak nowy.

Podobne artykuły