Jak sprawdzić czy uszczelki w oknach są dobre? Wystarczy do tego karta papieru!

Porady Data publikacji: 13 października 2018

Jak sprawdzić czy uszczelki w oknach są w dobrym stanie? Co pewien czas uszczelki należy wymienić, w przeciwnym wypadku okna przestają być szczelne i podczas zimy będą wpuszczały do środka zimne powietrze. Aby sprawdzić szczelność okien i stan uszczelek wystarczy zrobić bardzo prosty test, do którego wykorzystamy zwykłą kartkę papieru.

Jak sprawdzić szczelność okien

Weź kartkę papieru, a następnie otwórz okno. Kartkę włóż pomiędzy ramę okna i dobrze je zamknij. Teraz spróbuj pociągnąć za kartkę papieru. Jeśli bez problemu jesteś w stanie ją wyjąć, oznacza to, że uszczelki wymagają już wymiany. Jeśli kartka trzyma się w oknie mocno, to znaczy, że są one jeszcze w dobrym stanie i na razie nic nie musisz z nimi robić. Uszczelki z reguły mogą wytrzymać od 5 do 10 lat. Innymi sygnałami, które mogą świadczyć o tym, że są już zużyte, jest możliwość wyczucia ruchu powietrza lub zbyt mocno słyszalne dźwięki z zewnątrz.

Zobacz również: Jak wymienić uszczelkę w oknie PCV

Tryb zimowy i letni w oknach PCV

Nasze okna posiadają dwa tryby, które należy zmieniać w zależności od pory roku. Regulując docisk skrzydła do ramy zwiększamy szczelność okien, a tym samym sprawiamy, że podczas zimy mniej zimnego powietrza wlatuje do środka.

fot. okna.pl

Aby zmienić tryb zimowy na letni i odwrotnie należy dokręcić odpowiednia śrubę, która znajduje się na ramie okiennej. Jak to zrobić dowiesz się z tego poradnika.

Podobne artykuły