Jak wymienić uszczelki w oknie PVC

DIY Data publikacji: 29 grudnia 2015 / Aktualizacja: 2022-01-02

Jak wymienić uszczelkę w oknie PCV? Jest to bardzo proste zadanie, które bez problemu wykonacie samodzielnie. Warto to zrobić przed zimą bo uszczelki mają bardzo ważny wpływ na to jak dużo ciepła zachowamy w mieszkaniu, a to oczywiście wpływa na koszty ogrzewania.

Jak często trzeba wymieniać uszczelki w oknie PCV?

Większość z nas nie robi tego nigdy, a uszczelki w naszych oknach nie raz mają po kilkanaście lat. Tak stare uszczelki nie spełniają swojego zadania w stu procentach. Będziemy dużo mocniej słyszeć dźwięki pochodzące z zewnątrz, a w ciągu zimy do pomieszczeń będzie trafiało więcej zimna. Sylikonowe uszczelki mogą być sprawne nawet przez 5-10 lat. Gdy zauważysz, że przez szpary dostaje się zimne powietrze, dźwięk z zewnątrz jest głośniejszy lub na parapecie pojawia się woda lub pył to oznacza, że uszczelki wymagają natychmiastowej zmiany.

Jaką uszczelkę wybrać

Uszczelka najlepiej aby była taka sama jak oryginalna dostarczona razem z oknem. W tym celu możemy wspomóc się wzornikami uszczelek do okien PCV i porównać kształt i wymiary z tymi dostępnymi na rynku.

Wzorniki znajdziemy najczęściej już na akcjach na allegro, które oferują uszczelki lub w sklepach. Powyżej znajduje się przykładowa aukcja z bogatym asortymentem wzorów uszczelek. Naszym zadaniem jest wybranie takiej, która będzie odpowiadała tej zamontowanym w naszym oknie. Jeśli nie mamy pewności możemy wyjąć uszczelkę i udać się z nią do sklepu. Możemy również kupić uszczelki uniwersalne, ale trzeba wtedy i tak dokładnie sprawdzić rozmiar klina, który wchodzi w gniazdo uszczelki bo gdy będzie zbyt wąski lub wysoki, montaż będzie utrudniony. Dlatego dużo lepiej jest wybrać uszczelkę taką jaką mieliśmy.

Wymiana uszczelki w oknie PCV – instrukcja wideo

Podobne artykuły