Czy wiesz, że Twoje okno ma dwa tryby? Zmieniając je dwa razy w roku możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy!

Porady Data publikacji: 19 sierpnia 2016 / Aktualizacja: 2022-10-20
2016-08-19_223810

Większość z Was ma pewnie plastikowe okna. Mają one dwa genialne tryby, które pomogą zaoszczędzić sporo pomiędzy, trzeba tylko o tym wiedzieć. To coś w rodzaju trybu letnie oraz zimowego, dzięki którym można dostosować szczelność okna w zależności od warunków na zewnątrz.

Jak to działa?

Gdy zmienia się temperatura na zewnątrz tworzywo, z którego wykonane zostały okna rozkurcza się lub kurczy. Przez to okno traci swoją szczelność. Regulując docisk skrzydła do ramy możemy przeciwdziałać temu problemowi.

Jak to zrobić?

Nie martw się jest to bardzo proste. Będziesz do tego potrzebować klucza typu imbus o średnicy 4mm. Dostaniesz go w większości marketów budowlanych.  Następnie trzeba znaleźć na niego miejsce w dolnej części okna.

2016-08-19_224126

Teraz wystarczy, że przesuniesz w prawo aby zwiększyć docisk (+1,5mm) albo w lewo by zmniejszyć. Wszystko zobaczysz na filmiku na końcu. W niektórych oknach znajdziecie trochę inny mechanizm w postaci rolki. Jak go wyregulować?

fot. okna.pl
fot. okna.pl

Dodatkowe uwagi

Okno powinno być dobrze osadzone w murze aby nie było mostków termicznych, inaczej taki zabieg może nic nie pomóc. Niestety jak się okazuje przy badaniach kamerą termowizyjną 60% okien jest źle osadzonych przez tak zwanych specjalistów. Wtedy tracimy dużo na ogrzewaniu, a badanie takie możemy zlecić odpowiedniej firmie. Profesjonalny i rzetelny montaż okien oferuje firma Bakar, specjalizująca się od lat w sprzedaży i montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

Pamiętaj też o oliwieniu okuć raz na rok aby delikatnie pracowały. Warto też pamiętać o wymianie uszczelek, które są elementem naturalnie zużywającym się, a komplet dostaniesz w każdym markecie. Warto je wymienić raz na parę lat.

Musimy też pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń zimą. Zbyt dużo wilgoci w mieszkaniu może spowodować wystąpienie grzyba, a dodatkowe uszczelnienie okna temu sprzyja. Dlatego warto sprawdzić poziom wilgotności w mieszkaniu – powinien być ok. 40-60%. Większość tanich nawilżaczy powietrza posiada czujnik pokazujący stopień wilgotności.

Podobne artykuły