Jeśli Wasze rachunki za prąd znacznie wzrosły w ostatnim czasie, a Wy nie dokonywaliście żadnych zmian, problemem może być urządzenie generujące nadmierny pobór prądu. Zazwyczaj najwięcej prądu w naszych domach zużywają urządzenia, które podgrzewają wodę np. pralka, suszarka czy bojler. Obok nich kolejnymi urządzeniami konsumującymi dużo energii elektrycznej są kuchnie elektryczne, lodówki czy niektóre urządzenia RTV.
Gdy nasz rachunek znacznie wzrośnie, warto zwrócić się do zakładu energetycznego z reklamacją. Powodem może być błąd czy awaria licznika energii. Jednak zanim to zrobimy sami, możemy dokonać pewnych pomiarów, które dadzą nam odpowiedź na to, co jest powodem zwiększonego zużycia. Wtedy nie poniesiemy ewentualnych kosztów związanych ze sprawdzeniem licznika energii, które pokryjemy, gdy ten okaże się sprawny.
Na początek możemy odłączyć wszystkie odbiorniki prądu w domu i sprawdzić, czy licznik dalej nabija zużycie energii. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy sprawdzić, które urządzenia zużywa więcej prądu, niż powinno.
Wystarczy zakupić watomierz, który jest licznikiem poboru prądu i w dodatku jest tanim urządzeniem, które bez problemu obsłużymy sami. Wkłada się go do gniazdka elektrycznego, a następnie do niego podłącza dane urządzenie, które chcemy zmierzyć.
W takim przypadku warto zacząć od lodówki, która jest urządzeniem najczęściej podłączony stale do sieci i generującym spore koszta energii. Może zdarzyć się tak, że jest ona zepsuta i zamiast się wyłączać, cały czas chłodzi.
W watomierzu możemy podać cenę energii i jednocześnie będziemy na nim od razu widzieli, jaki jest koszt funkcjonowania urządzenia. Pozostawmy je więc na 24 godziny i sprawdźmy, czy pobór prądu zgadza się z tym zdeklarowanym przez producenta, czy jest znacznie wyższy. To da nam odpowiedź na pytanie, co jest powodem dużych rachunków.
Oczywiście niektóre urządzenia takie jak pralka czy suszarka będziemy musieli sprawdzić w trakcie ich działania. Warto jednak sprawdzić wszystkie możliwe sprzęty w naszym domu. Niektóre z nich jak dekodery czy telewizory pobierają energię w stanie czuwania, aby mogły być szybko włączone. Dlatego, aby oszczędzić pieniądze, możemy wyłączyć czuwanie w takim urządzeniu, co przełoży się na jego dłuższe włączanie, ale za to i oszczędności.