Jak sprać plamy z długopisu?

Porady Data publikacji: 07 lutego 2021

Jak usunąć plamy z długopisu? Mogą one być niezwykle irytujące i trwale zniszczyć naszą ulubioną koszulę do pracy. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy podpowiedzieć Wam jak wywabić plamy z atramentu od długopisu. Dzięki temu uratujecie swoje ulubione ubrania przed zniszczeniem.

Jak usunąć plamę z długopisu

Czeka nas dość trudne zadanie, bo plamy z długopisu nie należą do najłatwiejszych do usunięcia. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Istnieją sposoby, które potrafią poradzić sobie z tego typu plamami. 

My oczywiście skupimy się na tych domowych. Postaramy się wykorzystać rzeczy, które możecie już mieć w swojej łazience czy kuchni, a które okażą się skuteczne w wywabianiu plam z tuszu.

Sok z cytryny do usunięcia plamy z długopisu

Jeśli masz w swojej kuchni świeżą cytrynę to możesz wykorzystać jej sok do usunięcia plamy z długopisu. W pierwszej kolejności plamę musimy jednak zwilżyć samą wodą.

Sok z cytryny na plamy z długopisu

Następnie na plamę nanosimy świeżo wyciśnięty sok z cytryny, a następnie pozostawiamy ją na chwilę. Nie rozcieramy plamy by nie zabarwić jeszcze większego fragmentu ubrania i nie sprawić, aby plama wsiąknęła jeszcze głębiej w strukturę materiału. 

Następnie po kilku minutach spłucz plamę pod dużą ilością bieżącej wody. 

Kwaśne mleko na plamy z tuszu

Sposób jest bardzo prosty w wykonaniu, a potrzebujemy do niego kwaśnego mleka. To co musimy zrobić to zamoczyć fragment poplamionej odzieży w miseczce z kwaśnym mlekiem przez kwadrans.

Po tym czasie nastawiamy pranie i pierzemy zabrudzoną rzecz tak jak zwykle. Po tym plama powinna zniknąć, a jeśli nie stanie się tak do końca, wtedy możemy wypróbować jeszcze jeden z domowych sposobów.

Ocet do wywabiania plam z atramentu

Ocet lub inny rozpuszczalnik w postaci czystego alkoholu może pomóc nam w wywabieniu plam z atramentu. Wystarczy nasączyć wacik octem lub alkoholem, a następnie przemyć nim plamę. Staramy się nie roznieść jej na fragment czystego materiału.

Biały ocet na plamy z długopisu

Plamę po każdym przemyciu należy spłukać dużą ilością wody. Na koniec wkładamy do pralni zaplamione ubranie i pierzemy jak zwykle. 

Jak usunąć plamy z długopisu – szare mydło

Dobrze wszystkim nam znane szare mydło również może dobrze sprawdzić się w usunięciu plam z długopisu, jeśli są one świeże. 

W pierwszej kolejności nacieramy plamę suchym mydłem, jeszcze bez zwilżania materiału. Następnie pozostawiamy je tak na około godzinę, a po tym czasie przepłukujemy wodą. Plama powinna już zniknąć, dodatkowo możemy wyprać odzież w pralce tak jak zwykle, aby pozbyć się resztek pozostałości po plamie z długopisu.

Krem do golenia usunie plamę z tuszu

Jeśli masz w łazience krem do golenia, to możesz za jego pomocą usunąć plamę z długopisu. Wystarczy nanieść krem do golenia na plamę i zostawić na 2-3 godziny, a po tym czasie dobrze spłukać ciepłą wodą.

Lakier do włosów jako odplamiacz do plam z długopisu

Ostatnim z domowych sposobów, który chcielibyśmy Wam przedstawić jest wykorzystanie lakieru do włosów. Nasącz wacik ciepłą wodą, a następnie postaraj się zebrać tyle tuszu ile możesz.

Podłóż pod plamę kawałek papierowego ręcznika, a następnie spryskaj ją sporą ilością lakieru do włosów i przykryj jeszcze jednym kawałkiem ręcznika papierowego. Mocno dociśnij i wyrzuć papier, a odzież włóż do pralki i wypierz.

Podobne artykuły