Jak sformatować dysk zewnętrzny na macOS by działał też pod Windows z możliwością zapisu i odczytu plików na obu systemach

Technologie Data publikacji: 29 grudnia 2020

Gdy przesiądziemy się z systemu Windows na system macOS zauważymy, że dysk zewnętrzny, z którego wcześniej korzystaliśmy pod systemem Windows nie pozwala na zapisanie plików przenoszonych na niego z Maca. Winne jest tutaj system plików NTFS. Aby go zmienić musimy sformatować dysk w formacie, który zapewni kompatybilność na obu platformach. Wedy zarówno pod Windows jak i macOS będziemy mogli korzystać z tego dysku i odczytywać, a co najważniejsze zapisywać na nim też inne pliki.

Jak sprawdzić w macOS czy można na dysku zapisać pliki

Wystarczy, że po podłączeniu dysku zewnętrznego do komputera klikniemy na jego ikonę i wybierzemy informacje. W sekcji Udostępnianie i uprawnienia znajdziemy odpowiednią informację. Jeśli znajduje się tam napis „Możesz tylko odczytywać” oznacza to, że dysk został sformatowany w systemie plików NTFS i możemy jedynie odczytywać pliki i kopiować je z dysku na Maca, ale nie odwrotnie. Aby to naprawić musimy teraz sformatować dysk. Nie jest to trudne.

Formatowanie dysku zewnętrznego na macOS

W pierwszej kolejności musimy uruchomić Narzędzie dyskowe. Aby to zrobić wystarczy uruchomić wyszukiwanie spotlight wciskając kombinację CMD + Spacja. Następnie wpisujemy narzędzie dyskowe i wybieramy pierwszą opcję, którą jest aplikacja systemowa.

W narzędziu dyskowym zobaczymy nasz wewnętrzny dysk, tutaj Macintosh HD oraz dysk zewnętrzny w tym przypadku Seagate Backup Plus Drive o pojemności 2TB. Widzimy również ile jest zajętego, a ile wolnego miejsca na dysku.

Aby sformatować dysk musimy go „wymazać”, dlatego też używamy opcji Wymaż, która dostępna jest w menu na górnym pasku aplikacji. Pamiętajcie, aby zaznaczyć odpowiedni dysk.

UWAGA. Jeśli na dysku są ważne dla Was dane pamiętajcie, aby utworzyć ich kopię. Podczas procesu formatowania dysku zostaną one z niego usunięte. Dlatego musicie mieć ich kopię w innym miejscu jeśli chcecie je zachować. Przykładowo możecie je zgrać na dysk Maca. Można przecież odczytywać pliki, jedynie nie można zapisywać ich na dysku zewnętrznym.

Jaki format plików podczas formatowania wybrać aby działał pod macOS i Windows

Systemem plików, który musimy wybrać jest ExFAT. Zapewnia on kompatybilność dysku zarówno z systemem Windows jak i macOS. Po wybraniu opcji Wymaż najpierw możemy podać nazwę dysku. Nazywamy go tak jak chcemy.

Następnie wybieramy listę „Format” i wybieramy system plików ExFAT.

Gdy wybierzemy już nazwę dysku i system plików możemy kliknąć opcję „Wymaż”. Rozpocznie się proces formatowania dysku, który nie powinien trwać długo w przypadku nowoczesnych dysków. Teraz zobaczymy już wymazany dysk, na którym nie ma plików, które wcześniej na nim się znajdowały.

Jak widać po tej czynności bez problemu możemy już wgrać na dysk potrzebne nam pliki. Po podłączeniu dysku pod komputer z systemem Windows również nie będzie problemu z zapisaniem plików oraz ich odczytem.

Podobne artykuły