Gdzie znaleźć najtańszy abonament bez telefonu?

Technologie Data publikacji: 20 czerwca 2022

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez smartfona. Korzystamy z niego codziennie. W sklepach znajdziemy wiele ciekawych ofert, dzięki czemu kupno nowego telefonu nie jest już tak dużym wydatkiem. To co wówczas jest najważniejsze, to dobra oferta na abonament bez telefonu.

Na co zwrócić uwagę wybierając abonament na telefon?

Biorąc pod uwagę różne parametry warto spojrzeć na to, jak duży pakiet danych będzie nam przysługiwał w pakiecie. Z pewnością będziemy chcieli korzystać z Facebooka, YouTube lub streamingu wideo, aby obejrzeć filmy lub puścić bajki dzieciom. To wszystko pochłania kolejne megabajty transferu. Sprawia to, że kilka gigabajtów miesięcznie po prostu może nam nie wystarczyć. Dlatego warto kierować się przy wyborze oferty tym, jak wiele gigabajtów transferu danych otrzymamy w cenie.

Rozmowy i SMSy zazwyczaj w każdej sieci znajdziemy już za darmo w pakiecie. Dlatego jest to coraz mniej istotne przy wyborze. Zwłaszcza, że rzadko już komunikujemy się przez SMS, a używamy Messengera oraz Whatsaap. Tutaj możemy przeprowadzić też rozmowy głosowe i wideo, ale znów – potrzebujemy do tego odpowiednio dużego limitu transferu danych.

Porównanie najlepszych ofert abonamentu na telefon

Poniżej możesz wygodnie porównać oferty różnych telekomów. Sprawdzić, gdzie aktualnie jest najtaniej i kto daje najlepszą ofertę. Są one odświeżacze na bieżąco, dlatego zawsze znajdziesz tutaj aktualne dane.

Ile GB internetu w telefonie wystarczy?

Jest to bardzo indywidualna sprawa i zależy od tego, jak intensywnie korzystamy z telefonu. Jeśli wykorzystujemy go głównie do rozmów i smsów, wtedy mały pakiet danych zawierający ok. 5 GB danych w zupełności miesięcznie nam wystarczy. W takiej ilości danych spokojnie odwiedzimy ulubione strony Internetowe, przejrzymy Facebooka czy sprawdzimy pocztę.

Jeśli jednak lubimy słuchać muzyki ze streamingu np. Spotify oraz oglądać filmy na YouTube, Netflix czy innych platformach, to taki pakiet danych bardzo szybko nam się skończy. Aby korzystać z Internetu w telefonie bez obaw i ograniczeń przydatny jest pakiet, który pozwoli nam na co najmniej 2GB wykorzystania transferu w ciągu tygodnia. Daje nam to ok. 8-10 GB miesięcznie.

W takim przypadku możemy korzystać z Internetu w telefonie bez większych obaw, że pakiet nam się szybko skończy. Oczywiście im będzie większy 20 GB, 30 GB tym dla nas lepiej. Warto jednak wtedy zwrócić uwagę na cenę abonamentu, aby nie przepłacać za 10GB więcej, których i tak możemy nie wykorzystać. Zasada jest prosta, im więcej korzystamy z telefonu poza zasięgiem sieci Wi-Fi, tym większego pakietu danych potrzebujemy. Najwięcej transferu zużywają materiały wideo oraz audio. Strony internetowe dzisiaj same w sobie są już bardzo zoptymalizowane. Aplikacje, z których korzystamy np. Instagram czy Facebook również starają się dostarczać nam media w takiej rozdzielczości i kompresji, aby zużywały one jak najmniej transferu.

Jak oszczędzać pakiet internetu w telefonie?

Bardzo ważną rzeczą jest po prostu to, aby tam gdzie mamy możliwość korzystać z sieci Wi-Fi. Gdy jesteśmy w domu pamiętajmy, aby włączyć Wi-Fi. Możemy je mieć też stale aktywowane w telefonie. Wtedy telefon sam, gdy wykryje, że jest w zasięgu sieci, którą zna połączy się z nią. Dla bezpieczeństwa warto ograniczać korzystanie z sieci ogólnodostępnych np. w centrum handlowym, a nawet w pracy. Dzięki temu dbamy o swoją prywatność i nie pozwalamy osobom trzecim na wgląd w to, co wysyłamy i co odbieramy za pomocą Internetu w telefonie.

Drugą rzeczą, którą możemy zrobić to wyłączenie aplikacji działających w tle, które stale korzystają z internetu w naszym telefonie. Są aplikacje, których nie potrzebujemy, a które cały czas będą pobierać informacje np. aplikacja z newsami czy informacjami o pogodzie.

Android – sprawdzenie aplikacji, które korzystają z internetu w telefonie

Jeśli masz telefon z Androidem wejdź w Ustawienia, Użycie Danych i Komórkowa transmisja danych. Tutaj dowiesz się ile danych zużywasz miesięcznie. To również dla Ciebie ważna wskazówka przy wyborze pakietu internetowego przy nowej umowie. Nie bierz mniejszego, a lepiej weź większy, aby mieć jeszcze rezerwę.

Wyświetli Ci się również lista i zobaczy, które aplikacje zużywają najwięcej Internetu. Jeśli są tam aplikacje, z których nawet nie korzystasz, to oznacza, że synchronizują swoje dane w tle. Możesz je wyłączyć lub usnąć, jeśli nie są Ci potrzebne.

iOS – sprawdzenie aplikacji, które korzystają z internetu w telefonie

Jeśli masz iPhona wejdź w Ustawienia i Sieć komórkowa. Zobaczysz tutaj ile w obecnym okresie zużyłaś pakietu danych. Dowiesz się również ile zużyła dana aplikacja. Możesz ją wtedy wyłączyć, jeśli zużywa ona dużo danych z pakietu, a nie jest Ci potrzebna. Wtedy aplikacja taka nie będzie mogła korzystać już z danych sieci komórkowej, a jedynie będzie komunikować się z Internetem, gdy będzie połączone z telefonem Wi-Fi.

To również kolejny sposób na oszczędzanie transferu. Niektóre aplikacje, które pobierają dużo danych – najczęściej od wideo, same mają wbudowaną opcję „tylko Wi-Fi”. Wtedy uniemożliwiają oglądanie na danych komórkowych, gdy tą opcję włączymy. Warto to zrobić, jeśli zależy nam na oszczędzaniu transferu.

Nie wszystkie aplikacje taką funkcję jednak posiadają, ale jak widać to nie problem. Możemy ograniczyć im dostęp do danych komórkowych przez ustawienia systemu w telefonie. Dzięki temu nie będą zużywać danych komórkowych, a będziemy swobodnie mogli z nich korzystać, gdy jesteśmy połączeni z Wi-Fi.

Podobne artykuły