13 września 2021

Jak czyścić monitor od komputera?

Jak czyścić monitor komputera, aby go nie zniszczyć? Jeśli pracujemy przez cały dzień przy komputerze warto zadbać o komfort pracy i czysty monitor. Zabrudzenia nie tylko przeszkadzają dojrzeć to co znajduje się na ekranie, ale również wyglądają nieestetycznie. Dlatego warto od czasu do czasu go czyścić i dzisiaj podpowiemy Wam, jak to robić, by go nie zniszczyć.

Jak czyścić monitor?

Monitor od komputera pokrywa warstwa kurzu, która zbiera się na wszystkim w pomieszczeniu. Dodatkowo może być on zabrudzony śladami naszej śliny, której krople trafiają na niego choćby podczas kasłania lub kichania. Zabrudzenia takie jest dość ciężko usunąć, gdy już zaschną. Szorowanie matrycy może natomiast ją uszkodzić lub porysować. Dlatego trzeba podejść do tego odpowiednio.

Zacznijmy od tego, że urządzenia elektryczne podczas czyszczenia najlepiej jest odłączyć od prądu. Zmniejsza to ryzyko porażenia lub pożaru. W ten sposób zyskujemy również pewność, że nie uszkodzimy urządzenia, które nie należy przecież do najtańszych.

Do czyszczenia matrycy od monitora najlepiej wykorzystać dedykowane do tego środki czyszczące. Doskonale radzą sobie z zabrudzeniami, a do tego są dostosowane od materiałów, z którego ekran został wykonany, a więc nie zniszczą go. Do tego pozostawiają one warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się kurzu, dzięki czemu nasz monitor dłużej pozostanie czysty.

Do czyszczenia używamy ściereczek z mikrofibry. Są one delikatne i nie powodują zarysowań. Do tego bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń. Lepiej unikać papierowych ręczników, które na powierzchni ekranu mogą pozostawiać mikrorysy.

Podczas czyszczenia monitora należy pamiętać o tym, aby środka czyszczącego nie nanosić na monitor bezpośrednio, a najpierw na ściereczkę. Plastikowa obudowa monitora nie zawsze ściśle dolega do powierzchni ekranu. Przez szparę taką środek może dostać się do środka pod obudowę, a następnie uszkodzić elektronikę.

Warto również zajrzeć, jak monitor wygląda od drugiej strony. Najczęściej znajdziemy tam również otwory wentylacyjne, które zatkane mogą być kurzem. Kurz utrudnia chłodzenie monitora, a zbyt wysoka temperatura wewnątrz urządzenia może doprowadzić do jego awarii. Aby temu zapobiec za pomocą odkurzacza możemy oczyścić te miejsca z kurzu.

Czym nie czyścić monitora?

Unikajmy wszelkiego rodzaju środków, które mamy w domu i stosujemy je do ogólnego sprzątania. Nieodpowiednie będą również środki na bazie alkoholu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni matrycy naszego ekranu.

Nie włączaj monitora od razu po czyszczeniu

Po wyczyszczeniu monitora warto dąć mu kilka minut i nie włączać go od razu. Dzięki temu mamy pewność, że środek, którym go umyliśmy wyparuje i nie dojdzie do żadnego spięcia, które mogłoby trwale uszkodzić monitor.