Jak rozkładać pranie na suszarce by nie było wymięte?

Porady Data publikacji: 27 stycznia 2023

Każdy, kto zajmuje się domowymi obowiązkami, z pewnością przyzna, że sposób wieszania prania ma znaczenie przy prasowaniu. Przy dobrze rozwieszonym praniu prasowanie nie jest potrzebne wcale. Dlatego też podpowiadamy, jak wieszać pranie, by zaoszczędzić czasu na prasowaniu!

Jak wieszać pranie tak, żeby się nie pogniotło?

Jeśli nie chcesz tracić czasu na dodatkowe prasowanie – najprostszym sposobem jest wieszanie prania w poprawny sposób. Dzięki temu niektórych rzeczy w ogóle nie trzeba będzie traktować żelazkiem. W tym celu należy więc pamiętać o tym, by w nadmiarze nie zapełniać ubraniami urządzeń takich jak rozkładane lub wiszące suszarki na pranie.

Bardzo istotne jest również to, by rozwieszać ubrania w taki sposób, by ułatwić im wysychanie w prostej pozycji. W praktyce więc oznacza to:

  • Koszulki i T-shirty wieszać podpinając je klamerkami za dolną krawędź.
  • Koszule i sukienki wieszać na wieszakach oraz z zapiętymi guzikami.
  • Spodnie rozwieszać za szlufki.

Przed powieszeniem warto również strzepnąć ubraniami, wykonując przy tym zamaszysty ruch. Dzięki temu po wyschnięciu ubrania będą idealnie proste.

Dobrej jakości suszarka na pranie

Sekret prania, które po wystudzeniu nie wymaga prasowania, tkwi także w solidnej suszarce. Urządzenie to powinno być dobrej jakości, a jego linki na tyle wytrzymałe, by nie wyginać się pod ciężarem mokrych ubrań. Warto również zwrócić uwagę, czy nie są one za gęsto położone. W przeciwnym razie będzie to utrudniać schnięcie prania.

Właściwa technika wieszania prania

Niestety nawet najlepsza suszarka nie rozwiąże problemu wymiętego prania, jeżeli będzie zrobione w niewłaściwy sposób. Należy więc zacząć od tego, by nie wkładać do pralki zbyt dużo ubrań. Sprzyja to bowiem powstawaniu zagnieceń na ich powierzchni. Warto unikać także zbyt dużych obrotów wirowania. O ile będą one suche, tym niestety bardziej pogniecione. Pod żadnym pozorem nie należy również zostawiać mokrego prania w pralce. Ubrania powinny zostać rozwieszone tuż po zakończeniu prania. Pozostawienie ich w pralce spowoduje nie tylko powstanie zagnieceń, ale może również stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

Domowe sposoby na proste pranie bez żelazka

Równie skuteczną metodą prostowania ubrań bez żelazka jest rozwieszenie prania i spryskania go odrobiną wody ze spryskiwacza. Ważne jest jednak to, by ubranie znajdowało się na wieszaku, a przed jego wywieszeniem zostało mocno strzepnięte. Dzięki temu można pozbyć się śladów wygniecenia na ubraniach w podróży, czy będąc poza domem. Wystarczy jedynie wieszak i spryskiwacz napełniony zwykłą wodą.

Aby wyprostować w ten sposób ubranie, należy umieścić je na wieszaku, a następnie spryskać je wodą po całej długości oraz w odległości ok. 40 cm od ubrania. Po spryskaniu wymiętej garderoby ubranie należy odstawić do wyschnięcia. Po kilku minutach powinno być one suche i proste. Nie należy jednak suszyć ubrania zbyt długo – zwłaszcza na pełnym słońcu, gdzie nadmierne przesuszane i promienie UV mają wpływ na żywotność tkanin.

Podobne artykuły