Jak radzić sobie podczas upałów, gdy nie mamy klimatyzacji

Porady Data publikacji: 19 czerwca 2022

Fale upałów bywają dużym problemem. Nie każdy posiada dom wyposażony w klimatyzację, a spędzanie w niej całych dni również nie jest zbyt dobre dla naszego zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie w takiej sytuacji radzić i w jaki sposób nie doprowadzać do nagrzewania mieszkania, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.

Zasłoń okna lub rolety

Promienie słoneczne wpadające przez szybę do wnętrza, nagrzewają pomieszczenie. Dlatego podczas upałów najlepiej jest zasłonić okna. Jeśli posiadamy rolety zewnętrzne, to podczas upałów warto je spuścić. Będą skutecznie chroniły pomieszczenie przed nagrzewaniem.

Podczas upałów wietrzenie mieszkania najlepiej przeprowadzać wcześnie ranem lub późnym wieczorem. Wtedy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa i możemy wywietrzyć dom bez niepotrzebnego zwiększania temperatury wewnątrz.

Zimny ręcznik przed wentylatorem

Jeśli wentylator nie daje Ci wystarczającej ulgi, wtedy możesz spróbować tego pomysłu. Nieduży ręcznik wystarczy namoczyć w lodowatej wodzie, a następnie go wycisnąć. Wilgotny ręcznik wieszamy przed wentylatorem. Dzięki temu powietrze, które do nas dotrze będzie nieco chłodniejsze. Sposób ten nie ma jednak zbyt długotrwałego działania. Dlatego warto zainteresować się kolejnym.

Domowy klimatyzator z butelek z zamrożoną wodą

Zamroź dwie butelki wypełnione wodą. Następnie zwiąż je sznurkiem i powieś na wentylatorze. Musisz dostosować wielkość i wagę butelek do siły wentylatora. Nie każdy będzie mógł pracować pod obciążeniem dwóch półtoralitrowych butelek, a w jego mechanizmie zacznie słyszeć złowróżbne szczękanie.

Jeśli posiadamy mały biurkowy wentylator, wtedy możemy butelkę postawić bezpośrednio przed nim. Może to być również dowolne naczynie z zamrożonym lodem. Powietrze będzie chłodniejsze póki lód się nie roztopi.

Ograniczenie gotowania

Gotowanie zwiększa temperaturę w mieszkaniu, a z poprzednich punktów wiemy, że lepiej go w tym czasie nie wietrzyć. Dlatego podczas fal upałów najlepiej podawać potrawy, które nie wymagają gotowania. Mogą to być wszelkiego rodzaju sałatki, chłodniki, koktajle.

Ubieraj się lekko i przewiewnie

Podczas upału warto ubierać się w taki sposób, który zapewni odpowiednią wentylację. Świetnie sprawdzą się ubrania z bawełny. To naturalny materiał, który doskonale sprawdza się podczas upałów. Warto nosić go nie tylko w domu, ale również na zewnątrz.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Podczas upałów należy pić więcej wody. Możemy spożywać ją również w inny sposób, a jednocześnie przynieść sobie ulgę od upałów. W roli przekąski świetnie sprawdzą się owoce, które posiadają dużo wody: arbuzy, winogrona, truskawki.

Korzystaj z parteru, jeśli mieszkasz w domu piętrowym

Gorące powietrze zawsze unosi się ku górze. To sprawia, że na niższych kondygnacjach budynku jest chłodniej. Jeśli więc mieszkasz w piętrowym domu, to zdecydowanie lepiej na czas upałów przenieść się na parter. Dużo łatwiej będzie Ci też zasnąć, jeśli w pomieszczeniu będzie chłodniej.

Podobne artykuły